Więźniowie sprzątają cmentarz

W ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Zakładem Karnym w Siedlcach oraz Diecezją Siedlecką osadzeni wykonali prace porządkowe na siedleckim cmentarzu. W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych uporządkowali teren Cmentarza Komunalnego przy ulicy Cmentarnej w Siedlcach.

Dzień ten dla każdego z nas jest dniem szczególnym. Pamięć o rodzinie, bliskich, znajomych czy innych osobach nam nie znanym jest naszym moralnym obowiązkiem. Sprzątając wokół bezimiennych lub nieznanych mogił, przez chwilę zastanawiamy się kim byli, co robili jakie było ich życie.

Kilkuosobowa grupa osadzonych wykonywała nieodpłatną pracę polegającą na sprzątaniu, odchwaszczeniu i zagrabieniu terenu cmentarza oraz zadbaniu o zapomniane już przez bliskich pomniki. Teren cmentarza obejmuje przecież nie tylko groby i teren wokół nich, istotne są również uliczki i kapliczki, które dopełniają całości cmentarnego krajobrazu.

Zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy przez skazanych doceniają nie tylko pracownicy Diecezji Siedlceckiej, ale także mieszkańcy miasta odwiedzający cmentarz. Tym samym nasi podopieczni udowadniają, że potrafią spożytkować karę pozbawienia wolności będąc użytecznym w środowisku lokalnym, budują pozytywny obraz skazanego na karę pozbawienia wolności, a nie na izolację społeczną.

Praca na rzecz społeczności lokalnej to dla osadzonych możliwość nabycia nowych umiejętności, zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz próba przywrócenia ich społeczeństwu i rekompensaty za popełnione błędy.

Odpowiednie spożytkowanie kary pozbawienia wolności znacząco przyczynia się do procesu resocjalizacji. Osadzeni mają szansę poczuć odpowiedzialność, a także mieć świadomość, że w sposób szczególny oddali hołd osobom zmarłym. Tego typu działalność społeczna wdraża osadzonych do systematycznej pracy, kształtuje społecznie pożądane postawy. Zaangażowanie i jakość wykonywanej pracy przez skazanych z pewnością docenią także mieszkańcy miasta odwiedzający cmentarz.

Osadzeni przebywając za murami więzienia nie mają możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich. Dzień ten dla każdego jest dniem szczególnym. Pamięć o rodzinie, bliskich, znajomych, czy innych osobach nam nie znanym jest moralnym obowiązkiem.

Opracowanie: mł.chor. Grabowska Monika
Zdjęcia:szer. Toczyski Tomasz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.