Wojsko z pielgrzymką przybyli na Jasną Górę

Żołnierskim krokiem, przy wtórze orkiestry wojskowej z Krakowa, ze sztandarem Wojska Polskiego prowadzeni przez Kompanię Reprezentacyjną na Jasną Górę do swej Hetmanki weszła 29. Pielgrzymka Wojskowa.

W pieszej pielgrzymce żołnierskiej, która wyruszyła z Warszawy całą drogę przeszło 311 żołnierzy, wśród nich dwóch generałów. Pod Częstochową na tzw. Przeprośnej Górce dołączyli inni -przedstawiciele Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Krajowej Administracji Skarbowej.

Hasłem rekolekcji były słowa „Syn was wyzwoli”. To słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana powiedział ks. Jan Dohnalik, jeden z kapelanów biorących udział w pielgrzymce. To hasło przypomina nam, że nie wystarczy wolność zewnętrzna, niepodległość kraju, którego bronią żołnierze, ale trzeba zadbać także o wolność wewnętrzną, o to, żeby człowiek był człowiekiem mocnego charakteru, prawego sumienia i nieulegający wpływom, naciskom, ale też swoim słabościom – powiedział.

Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się 5 sierpnia Mszą św. w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie. Przez kolejne 9 dni żołnierze wędrowali stanowiąc jedną z grup Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Pątnikom w mundurach towarzyszyło 7 kapelanów Ordynariatu Polowego, każdy z nich odpowiedzialny nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale miał wyznaczone konkretne pielgrzymkowe zadania.
Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki był ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r. oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

Pielgrzymowanie żołnierzy jest nie tylko polską tradycją. Wojskowe pielgrzymki odbywają się w różnych krajach europejskich, np. na Słowacji czy we Francji. Chętnie biorą w nich udział polscy żołnierze. Najbardziej znaną jest pielgrzymka do Lourdes.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.