Wpadł po przylocie z Oslo

W ręce funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wpadł pierwotnie podający się za Irlandczyka – obywatel Iranu. Mężczyzna w trakcie kontroli posłużył się oryginalnym irlandzkim paszportem, należącym do innej osoby oraz sfałszowanym irlandzkim dowodem osobistym i kartą bankomatową.

Do zdarzenia doszło podczas rutynowej kontroli legalności pobytu cudzoziemców, podjętej na terenie Terminala Lotniska Chopina wobec pasażerów podróżujących z Oslo. Jej efektem było zatrzymanie mężczyzny, legitymującego się oryginalnym irlandzkim paszportem, tyle że należącym do innej osoby. Dokument podróży figurował w dostępnych bazach danych tj. SIS II oraz Interpol jako dokument utracony i unieważniony przez organ wydający. Poza tym, cudzoziemiec dla uwiarygodnienia swojej tożsamości, dodatkowo okazał irlandzkie ID i kartę bankomatową wystawione na dane personalne widniejące w paszporcie – jednak i te dokumenty okazały się być „lewe”, zostały sfałszowane poprzez podrobienie na wzór oryginalnych.

W toku dalszych czynności, cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Iranu, podając swoje dane personalne. Mężczyzna został zatrzymany. Wobec niego wszczęto postępowania – administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu, oraz karne w związku z posłużeniem się przez niego, podczas kontroli, paszportem należącym do innej osoby i sfałszowanymi poprzez podrobienie na wzór oryginalnych – dowodem osobistym i kartą bankomatową.

Ponadto, z uwagi na fakt, że mężczyzna nie posiada dokumentów potwierdzających jego prawdziwą tożsamość, a także, że zachodzi wobec niego obawa ucieczki, ukrycia się, czy zatarcia śladów, do czasu zakończenia postępowania Irańczyk zostanie umieszczony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.