Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie przeprowadzili wspólne działania z Sochaczewskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Mundurowi kontrolowali trzeźwość kajakarzy, lecz przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo wszystkich osób wypoczywających nad wodą.
W ciepłe dni wiele osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu w kajaku. To świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Mimo wielokrotnych apeli Policji o odpowiedzialne zachowanie, co roku na polskich wodach dochodzi do tragicznych albo bardzo niebezpiecznych zdarzeń wynikających z lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa.
W zeszłym roku do sochaczewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o wywróceniu kajaku na Bzurze. Nieznany był los mężczyzny, który nim płynął. Służby zaalarmowała przypadkowa osoba na prośbę znajomego zaginionego mężczyzny. W rejon Bzury wyruszyli policjanci, strażacy i załoga karetki pogotowia. Na szczęście okazało się, że mężczyzna, który wypadł z kajaka jest cały i zdrowy. Pomocy w wydostaniu się z wody udzielił mu inny kajakarz. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna, który znalazł się w rzece miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a jego rówieśnik, który pomógł mu dotrzeć do brzegu – ponad promil. To zdarzenie mogło zakończyć się tragicznie z powodu lekceważącego podejścia do zasad bezpieczeństwa, które wynikają wprost z obowiązujących przepisów, ale także z odpowiedzialności i zdrowego rozsądku.
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym nad wodą, w ubiegłym roku Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie podpisała porozumienie z Sochaczewskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które zobowiązuje strony do wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa na wodzie.
Policjanci i ratownicy wsiedli do łódek i wypłynęli na Bzurę. Podczas kilkugodzinnych działań przeprowadzili kilkadziesiąt kontroli trzeźwości. Aż 7 osób było pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych zabronione jest prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Za to wykroczenie grozi kara grzywny.
Mandat nie jest ważny. Dla policjantów zawsze najważniejsze będzie wasze życie i zdrowie. Mandat można zapłacić, ale nikomu nie da się przywrócić życia.
Pamiętaj!
-Pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu, oprócz tego, że jest niebezpieczne, stanowi również wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 500 zł.
-Jeśli jest wśród was osoba, która pierwszy raz bierze udział w spływie, niech płynie z doświadczonym kajakarzem.
-Kamizelki asekuracyjne to podstawa. Noście je cały czas, mimo tego, że nie zawsze są wygodne. Dopilnujcie, aby dzieci miały kamizelki odpowiadające ich wzrostowi i były odpowiednio zabezpieczone.
-W kajaku znajdźcie miejsce na apteczkę i bojkę ratunkową. Nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś może potrzebować waszej pomocy.
-Spływ kończcie zawsze przed zmierzchem. Później nie będziecie widzieli przeszkód w wodzie, wirów, wystających kamieni lub powalonych drzew.
-Nie narażajcie siebie i innych na niebezpieczeństwo. Nie bujajcie kajakiem, nie wywracajcie go, podczas spływu nie należy stawać w nim na prostych nogach.
-Kontrolujcie pogodę. Jeśli zauważycie, że niekorzystnie zmieniają się warunki pogodowe, czas na zakończenie spływu. Jeśli jest duży wiatr, burza to nie wypływajcie kajakiem.
-Pamiętajcie również, żeby nie niszczyć roślinności i nie hałasować. Nie wyrzucajcie śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków.
Autor: asp. Agnieszka Dzik