Wspólne patrole Straży Leśnej i Policji

Policjanci z Nowego Miasta nad Pilicą oraz funkcjonariusze Straży Leśnej Nadleśnictwa Grójec organizują łączone patrole. Wspólne działania mają między innymi zapobiec nielegalnej wycince i kradzieżom drzewa z lasu oraz podpaleniom. Do swojej dyspozycji funkcjonariusze mają m.in. fotopułapki i noktowizory.

Wspólne patrole strażników leśnych i nowomiejskich policjantów odbywają się na terenach leśnych w gminie Nowe Miasto nad Pilicą z wykorzystaniem samochodów zarówno Straży Leśnej, jak i Policji. Zadaniem mundurowych jest współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępstw związanych z lasem. Chodzi tu między innymi o kradzieże drewna, kłusownictwo i szkodnictwo leśne, czy podpalenia.

Policjanci wspólnie z pracownikami Straży Leśnej pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają chroniąc jego zasoby. Strażnicy mają dziś duże możliwości kontrolowania, wykrywania i ścigania wszelkich przejawów wandalizmu, kradzieży i kłusownictwa. Mają także obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.

We wszystkich tych czynnościach strażnikom pomagają policjanci. W czasie wspólnych służb mundurowi zwracają szczególną uwagę na osoby, które nagminnie naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tereny patrolowanych lasów objęte są coraz częściej monitoringiem wizyjnym, z którego materiał filmowy może stanowić dowód w prowadzonych postępowaniach.

Autor: nadkom. Agnieszka Wójcik

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.