Wypadek dostawczaka i cysterny w Żurominie

Cysterna do przewożenia paszy oraz samochód dostawczy z chlebem zderzyły się na skrzyżowaniu w Żurominie. Kierowcy pojazdów trafili do szpitala.

Do zdarzenia doszło 28 lipca br., o godzinie 04:20 w Żurominie na skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Lidzbarkiej. Sygnalizacja świetlna nadawała żółty sygnał pulsacyjny, który zgodnie z hierarchią ważności na skrzyżowaniu zobowiązuje kierowców do zachowania ostrożności i stosowania się wówczas do obowiązujących znaków drogowych (pionowych i poziomych). Na przykładzie dzisiejszego zdarzenia zachowanie kierowcy doprowadziło do groźnej sytuacji na drodze, spowodowanej naruszeniem elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kierujący Fiatem Ducato 57-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego jechał ulicą Lidzbarską. Zbliżając się do skrzyżowania z drogą wojewódzką W-563 (ulicą Wyzwolenia) nie zatrzymał pojazdu w związku ze dobrze widocznym znakiem STOP. Podjęta decyzja skończyła się fatalnie, gdyż dostawczak wjechał bezpośrednio pod koła jadącego ulicą Wyzwolenia (drogą z pierwszeństwem) ciężarowego mercedesa z naczepą przwożącym pasze, którym kierował 49-letni mieszkaniec powiatu rypińskiego. Uderzenia było bardzo silne. W skutek zderzenia się pojazdów ciężarówka przewróciła się niszcząc oznakowanie drogi, w tym sygnalizator świetlny, zaparkowane na parkingu przed blokiem dwa osobowe samochody, zatrzymując się na budynku bloku wielorodzinnego. Na miejsce zdarzenia skierowano wszystkie służby, które przystąpiły do działania. Poszkodowani w zdarzeniu zostali obaj kierujący, którzy przewiezieni zostali do szpitala w Żurominie. Na miejscu zdarzenia trwały czynności policji i straży. Ruch odbywał się wahadłowo. Około godziny 10:30 kierowca ciężarówki opuścił szpital. Natomiast drugi kierujący pozostał w szpitalu, z uwagi na obrażenia ciała powyżej dni siedmiu i koniecznośc obserwacji.

W trakcie oględzin pojazdu ciężarowego uzyskano dostęp do rejestratora samochodowego. Z jego zapisu potwierdzono posiadane wstępne informacje co do przebiegu tego zdarzenia. Z nagrania wynika, że kierujący dostawczym fiatem nie zatrzymał się na skrzyżowaniu przed zankiem STOP tak jak stanowią przepisy i zderzył się pojazdem ciężarowym.

O godzinie 15:30 udłao się przywrócić służbom ruch na drodze. Czynności trwały 11 godzin.

Czynności w tej sprawie prowadzi żuromińska policja.

asp. Tomasz Łopiński
Foto: OSP Poniatowo

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.