Wysokościowe szkolenie Straży Granicznej na wieżowcach Warszawy.

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań NwOSG wzięli udział w zajęciach doskonalących techniki wysokościowe wykorzystywane podczas działań kontrterrorystycznych. Warsztaty odbyły się na budynkach aglomeracji Warszawskiej a organizatorem szkolenia był Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji Komendy Stołecznej.

W trakcie szkolenia funkcjonariusze SG realizowali zadania zgodnie z procedurami przyjętymi w Policji, tak, aby w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej wszystkie zespoły wchodzące w skład komponentu kontrterrorystycznego działały w jednym ustalonym schemacie. Działania specjalne z wykorzystaniem technik wysokościowych wymagają odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia, a techniki linowe są jedynie sposobem dostania się do celu realizacji a nie celem samym w sobie. Jednym z zadań, jakie otrzymali funkcjonariusze było opanowanie jednej kondygnacji 10 piętrowego budynku. W trakcie tego zadania wykorzystano granaty hukowo – błyskowe oraz amunicję treningową FX. Zgranie ubezpieczenia, zespołu szturmowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa wymaga wielu godzin treningu. Funkcjonariusze trenowali w mieszanych zespołach złożonych z funkcjonariuszy policji i SG. Niezwykle ciekawym zagadnieniem były działania na jednym ze stołecznych drapaczy chmur w ścisłym centrum miasta. Uczestnicy wykonali zjazdy z dachu 45 piętrowego hotelu, który wynosił 170 m. Opisane szkolenie jest jednym z cyklu wspólnych szkoleń WZD NwOSG oraz SPKP KSP.

W związku z wejściem w życie w dniu 10 czerwca 2016r. ustawy o działaniach antyterrorystycznych, wydzielone siły Straży Granicznej, w postawi Wydziałów Zabezpieczenia Działań w tym nadwiślańscy funkcjonariusze WZD są przewidziani do wsparcia wydzielonego komponentu Policji do działań bojowych w sytuacjach o charakterze terrorystycznym.

Zdjęcia: WZD NwOSG, ateciak_z_aparatem

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.