Wywiad Mazowsza: Magdalena Kozłowska

Naszym gościem jest współzałożycielka i Prezes Fundacji Lupus ze Skierd koło Legionowa Magdalena Kozłowska.

Co jeszcze możemy dodać, aby Panią przedstawić?
-Pasjonatka sportu, trener Taekwon-do ITF, posiadaczka czarnego pasa Modern Combat Hosin Sul i 1 CUP Taekwon-do ITF, magister pedagogiki resocjalizacyjnej.

Pedagogika resocjalizacyjna i sport?
-Oczywiście, studia były wynikiem mojej pasji, a powstanie Fundacji Lupus efektem i połączeniem jednego i drugiego. Nasza Fundacja działa od 2016 roku, ale już dużo wcześniej prowadziliśmy działania identyczne z fundacyjnymi, tyle, że… całkiem prywatnie, angażując siebie, innych i własne środki. Jednak powodowało to masę ograniczeń, więc postanowiliśmy usankcjonować nasze działania zakładając Fundację. Dzięki temu możemy liczyć na wsparcie realizacji naszych celów statutowych przez np. jednostki samorządu terytorialnego.

Czym zatem dokładnie zajmuje się Fundacja?
-Nasz LUPUS to fundacja wielopłaszczyznowa. Mamy wydzielonych kilka gałęzi działań, z których najbardziej znaczące jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, nauka, edukacja i wychowanie poprzez sport, działalność dydaktyczna skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem osób ze środowisk dysfunkcyjnych a także zapobieganie i przeciwdziałanie patologiom społecznym, ale przede zapewnienie dzieciom i młodzieży wszelkich form aktywnego wypoczynku i spędzania czasu wolnego. Organizujemy obozy sportowe, półkolonie. Prowadzimy także Bank Rzeczy (Nie)potrzebnych, dzięki któremu pomagamy ludziom dotkniętym przez los.

W jaki sposób realizujecie Państwo te cele?
-Przede wszystkim współpracujemy z lokalnym władzami Gminy Jabłonna i Miasta Legionowo organizując dla dzieci i młodzieży zajęcia sportowe, kursy nurkowania, kursy samoobrony. Prowadzimy również w miejscowości Skierdy (gmina Jabłonna) Centrum Sportów BeFit, w którym istnieje prężnie działająca sekcja Taekwon-do o nazwie BeFit Taekwon-do Team. Dzieci i młodzież z tej grupy biorą udział w ogólnopolskich zawodach Taekwon-do, z których wracają z medalami – również złotymi. W tej chwili prowadzimy nabór do nowych grup, aby zarażać pasją coraz młodsze dzieciaki (3 – 6 letnie).

-Czy Centrum Sportów Be Fit to tylko Taekwon-do?
-Absolutnie nie, chociaż sporty walki dominują – w naszym Centrum Sportów prowadzone są zajęcia z MMA (tu również mamy utytułowanych zawodników) oraz samoobrony. Ale poza tym organizowane są zajęcia grupowe z bardzo popularnego cross gym, aeroboxu czy trx. W klubie znajduje się również duża, przestronna siłownia oraz sauna. Organizujemy także wydarzenia sportowe, zawody ogólnopolskie, biegi przeszkodowe, oraz przyjmujemy wycieczki szkolne w naszym klubie.

Jakie jeszcze działania prowadzi Fundacja?
Prowadzimy działania resocjalizacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i ich rodzin. Organizujemy zajęcia pozalekcyjne mające na celu przemyślane zagospodarowanie czasu wolnego, bez szeroko pojętych używek, organizujemy obozy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży również tej zagrożonej demoralizacją. Prowadzimy także szkołę nurkową pod nazwą Grupa Nurkująca Legionowo, by jako jedyni, uczyć nurkowania w sprzęcie powietrznym.

Skąd wziął się pomysł na zaangażowanie dzieci w wolontariat?
-Jest to część naszej działalności mającej na celu przekazanie młodzieży idei pomocy drugiemu człowiekowi, nauczenia empatii i pokazania, że pomaganie jest fajne. Wolontariusze pomagają nam zarówno w Banku Rzeczy (Nie)potrzebnych, jak również podczas zawodów sportowych i organizowanych przez nas pikników, dni otwartych czy koncertów. Uczą się spędzać wolny czas nie tylko siedząc przed komputerem czy telewizorem.

W jaki sposób zdobywacie Państwo środki na działalność Fundacji?
-Głównie są to dobrowolne darowizny darczyńców oraz fundusze pomocowe z Budżetu Jednostek Samorządu Terytorialnego, Budżetu Państwa czy Unii Europejskiej. Ale także opłaty wnoszone przez klubowiczów naszego Centrum Sportów Be-Fit. Cały czas szukamy sponsorów przede wszystkich dla naszego BeFit Taekwon-do Team, którego wyjazdy na zawody wiążą się z ogromnymi kosztami. Podobnie jak organizacja zawodów dla zawodników z całej Polski należących do Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do ITF. Tak że jeśli czytają to osoby, którym sport i rozwój dzieciaków nie jest obcy zapraszamy do wsparcia Fundacji Lupus.

Na koniec musimy jeszcze zapytać skąd nazwa LUPUS?
-Nazwę wymyśliła Karolina Rzączyńska, z którą wspólnie tworzymy fundację. Lupus, to po łacinie wilk. A wilk łączy w sobie takie przymioty, jak odwaga, niezależność, indywidualizm, poświęcenie, bezkompromisowość, jest wolny duchem, sprawiedliwy i opiekuńczy, tworząc dobrą mieszankę ciekawych cech, czasem już niedocenianych…

Dziękujemy za rozmowę i życzymy wielu sukcesów sportowych oraz szczodrych sponsorów dla Waszej Fundacji.
-Dziękuję bardzo i zachęcam Państwa do zapoznania się z naszą oferta i działalnością.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.