Wzmożone kontrole autobusów przewożących dzieci na Mazowszu

Inspektorzy ITD z Warszawy, Radomia, Siedlec, Płocka, Ciechanowa, Ostrołęki i Garwolina, kontrolowali autobusy szkolne i autokary turystyczne, którymi przewożono dzieci i młodzież. W trakcie działań sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty i stan techniczny zatrzymanych pojazdów.

W różnych częściach Mazowsza skontrolowali w sumie 248 pojazdów, w tym 179 autobusów szkolnych i 69 autokarów. Zastrzeżenia inspektorów budził stan techniczny niektórych autobusów dowożących dzieci i młodzież do szkół. Za wykryte usterki zatrzymano dowody rejestracyjne 8 pojazdów. W Ciepielowie (powiat lipski) skontrolowano autobus szkolny bez ważnych badań technicznych. Oprócz tego pojazd ten miał pękniętą szybę przednią i opony o różnej rzeźbie bieżnika założone na tej samej osi. Uczniów nie powinien też przewozić autobus szkolny, który został skontrolowany w Żyrardowie. W pojeździe tym był niesprawny układ kierowniczy. Inspektorzy stwierdzili nadmierne luzy na końcówkach drążków kierowniczych. Z kolei autobusy szkolne, skontrolowane w Błędowie (powiat grójecki) i Czarnolesie (powiat zwoleński) miały uszkodzone mocowanie foteli w przedziale pasażerskim. Kierowca pojazdu kontrolowanego w Czarnolesie nie okazał też zezwolenia uprawniającego do wykonywania przewozu osób na linii regularnej specjalnej.

Zdecydowanie lepiej wypadły kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki po drogach Mazowsza. Inspektorzy nie mieli zastrzeżeń do ich stanu technicznego. W trakcie kontroli przeprowadzonych w Ciechanowie i Płocku okazało się, że kierowcy nie mieli sczytanych danych z kart używanych do tachografu w wymaganym terminie. Oprócz tego kierowcy skontrolowanych autokarów w Płocku i Płońsku nie mieli też przy sobie wymaganych wpisów z licencji uprawniających do wykonywania przewozu osób.

Za wykryte nieprawidłowości inspektorzy mazowieckiej ITD wszczęli 7 postępowań administracyjnych wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwach. Grożą im teraz kary pieniężne. O nieprawidłowościach stwierdzonych w przewozach szkolnych będą również poinformowani ich organizatorzy, czyli urzędy gmin. Funkcjonariusze mazowieckiej ITD zapowiadają dalsze kontrole autobusów szkolnych i przewożących dzieci i młodzież na wycieczki.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.