piątek, 03 grudnia 2021

Wzrasta liczba pasażerów na warszawskim lotnisku

Ruch na największym polskim lotnisku powoli się odbudowuje. W kwietniu z transportu lotniczego skorzystało 253 tys. pasażerów. W porównaniu do marca 2021 to wzrost o prawie o 7 proc. W dalszym ciągu jednak widoczny jest wpływ pandemii – w ubiegłym miesiącu liczba pasażerów była o prawie 83 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Od początku roku z warszawskiego portu skorzystało w sumie 860 tys. pasażerów – o 72 proc mniej niż w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku i o 83 proc mniej w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku. W przewozach pasażerskich wzrósł udział przewoźników tradycyjnych. Od początku 2021 roku z ich oferty skorzystało prawie 89 proc. podróżujących (84 proc w 2020). 11 proc. klientów Lotniska Chopina (16 proc. w 2020) wybrało przewoźników niskokosztowych. Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje ponad połowę operacji lotniczych. Na drugim miejscu jest Wizzair (11 proc.) i Enter Air (8 proc.).

„Wyniki kwietnia napawają nas optymizmem – widać, że ruch pasażerski się odbudowuje, zwłaszcza w sektorze czarterowym. Na warszawskie lotnisko wracają kolejni przewoźnicy – w kwietniu połączenie do Antalyi uruchomił Corendon, w maju z lotami do Heraklionu i Salonik wraca Aegean. Już wkrótce spodziewamy się kolejnych powrotów po pandemicznej przerwie – Air Baltic, Brussels Airlines, British Airways, czy UIA. Dodatkowo Qatar Airways i Emirates zwiększają częstotliwość lotów do Warszawy” – mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina. „Wpływ na wzrost ruchu ma rosnąca liczba osób zaszczepionych – liczymy na to, że wspólny, europejski certyfikat covidowy wpłynie na dalsze znoszenie przeszkód w podróżowaniu”.

W 2021 roku wśród pasażerów warszawskiego portu wzrosło zainteresowanie kierunkami spoza strefy Schengen. Od stycznia do kwietnia te trasy wybrało 48,6 proc. osób, o ponad 5 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej.

W kwietniu br. w ruchu tradycyjnym największą frekwencją cieszyły się loty do Frankfurtu, Mińska, Dubaju, Kijowa i Amsterdamu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Dominikana – turyści chętnie wybierali się z warszawskiego portu do Punta Cany i Puerto Platy. W pierwszej piątce znalazły się także Marsa Alam, Cancun i Zanzibar. Wszystkie kierunki czarterowe cieszą się większą popularnością niż przed rokiem. Lotnisko Chopina notuje też rosnący transport cargo. W stosunku do pierwszych 4 miesięcy 2020 r. wzrósł on o 5 proc. – do ponad 28 tys. ton.


Zobacz również