Zajęcia plastyczne sposobem na zwiększenie wiedzy skazanych z ZK Siedlce o COVID-19

Zajęcia plastyczne to jedna z wielu form pracy z osadzonymi wykorzystywana przez kadrę siedleckiej jednostki. Taka forma oddziaływań przynosi oczekiwane rezultaty w szczególności w odniesieniu do skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w ramach oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

W dniach 30.06-08.07.2020 r. osadzeni z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonymi umysłowo uczestniczyli w programie resocjalizacji ukierunkowanym na poszerzenie wiedzy uczestników na temat choroby COVID-19. W programie wykorzystano metodę plastykoterapii, mini wykładu i pogadanki. W zajęciach uczestniczyli skazani, którzy pod dozorem funkcjonariuszy działu penitencjarnego i terapeutycznego wykonywali gazetki tematyczne odnoszące się do problematyki związanej z koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19.

Oddziaływania prowadzone przez kadrę siedleckiej jednostki penitencjarnej w ramach wspomnianego powyżej programu resocjalizacji są ukierunkowane na:

– podnoszenie świadomości skazanych w zakresie panującej obecnie sytuacji w kraju i na świecie;
– zwiększenie poziomu wiedzy na temat wirusa COVID 19;
– rozwijanie umiejętności manualnych, poznawczych;
– stworzenie możliwości do wypowiedzenia się za pomocą środków artystycznych;
– redukowanie napięć, negatywnych emocji.

Skazani chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali prowadzącym pytania, dzielili się swymi przemyśleniami, z zaangażowaniem tworzyli ciekawe gazetki ścienne.

Mimo stanu epidemii COVID-19 działalność resocjalizacyjna Służby Więziennej jest nadal kontynuowana, a jej realizacja uwzględnia aktualne wymogi sanitarne i epidemiologiczne.

Tekst i zdjęcia: sierż Rafał Król

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.