Zatrzymany podczas kontroli na lotnisku Chopina

Kontrola legalności pobytu cudzoziemców na terenie Lotniska Chopina zakończyła się zatrzymaniem obywatela Turcji. Cudzoziemiec podczas legitymowania posłużył się oryginalnym bułgarskim dowodem osobistym, nalężącym do innej osoby. Ponadto mężczyzna figurował w bazie SIS jako osoba niepożądania na terytorium RP i państw obszaru Schengen.

Do zdarzenia doszło na terenie hali odbioru bagażu, po przylocie samolotu z Aten. Była to rutynowa kontrola legalności pobytu, której poddano kilkunastu podróżnych w celu sprawdzenia zasadności ich wjazdu i pobytu na terenie Polski. Wśród pasażerów rejsu z Grecji, skontrolowano między innymi mężczyznę, legitymującego się oryginalnym bułgarskim dowodem osobistym. W toku kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że wizerunek osoby na zdjęciu w paszporcie nieznacznie różni się od wizerunku podróżnego, który się nim posługiwał. Dlatego też, wobec cudzoziemca dokonano dodatkowych sprawdzeń, w celu wykluczenia wątpliwości, czy rzeczywiście dokument przedstawiony do kontroli przez podróżnego należy do niego. Okazało się, że bułgarskie ID figurowało w bazie SIS i INTERPOL jako utracony przez posiadacza.

W trakcie dalszych czynności podejrzany oświadczył, że jest obywatelem Turcji okazując swój autentyczny dowód osobisty. W związku z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej na kierunku wjazdowym bez dokumentów uprawniających do jej przekroczenia i pobytu na tym terytorium został zatrzymany. Cudzoziemiec usłyszał zarzut z art. 275 § 1 kk. tj. posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.