Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

Zatrzymany przez Straż Graniczną za posłużenie się dokumentami pobytowymi swojego brata

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali obywatela Wietnamu, który podczas kontroli posłużył się dokumentami należącymi do innej osoby. Mężczyzna usłyszał również zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.

Do zatrzymania obywatela Wietnamu doszło wczoraj (25 kwietnia 2022 roku) na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej w ramach rutynowej kontroli legalności pobytu cudzoziemców. Mężczyzna okazał funkcjonariuszom do kontroli wietnamski paszport wraz z dwiema kartami pobytu – węgierską i polską. W toku kontroli funkcjonariusze z Zespołu do spraw Działań Kontrolnych i Weryfikacyjnych ustalili, że dokumenty pobytowe są oryginalne lecz należą do innej osoby. Mężczyzna został zatrzymany. W rozmowie z funkcjonariuszami oświadczył, że zarówno polska jak i węgierska karta pobytu należą do jego brata, posłużył się nimi gdyż jego status pobytowy w Polsce jest nielegalny. Jak dodał, do Polski przedostał się nielegalnie w ukryciu samochodu cztery lata temu, przekraczając nielegalnie granice z Rosji na Litwę, a następnie do Polski. Za pomoc w przedostaniu się na terytorium RP cudzoziemiec miał rzekomo zapłacić 15 000 dolarów. Obywatelowi Wietnamu przedstawiono zarzuty z art. 264 § 2 i 275 § 1 kk. Podejrzany oświadczył, że zdaje sobie sprawę, że wjeżdżając na terytorium naszego kraju bez dokumentów naruszył przepisy prawa, jednak skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Mężczyźnie za złamanie prawa tj. przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej wbrew przepisom, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, natomiast za posłużenie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby – kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Poza zarzutami karnymi wobec cudzoziemca zostało wszczęte postępowanie administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu. Po zakończonych czynnościach cudzoziemiec został osadzony w Pomieszczeniach dla Osób zatrzymanych przy PSG w Warszawie do dalszych czynności w sprawie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.