Zbór Mennonitów w Nowym Wymyślu własnością samorządu Mazowsza

Samorząd województwa mazowieckiego został właśnie właścicielem budynku dawnego Zboru Mennonitów (dom modlitwy) w Nowym Wymyślu. Nieruchomość została przekazana w formie darowizny przez gminę Gąbin.

Zbór Mennonitów od dziś jest własnością samorządu województwa. Budynek przekazała Mazowszu gmina Gąbin. – Przed nami ambitne zadanie. Dostajemy niezwykły zabytek z ciekawą historią, ale wymagający pilnego remontu. Jestem przekonany, że już za jakiś czas spotkamy się podziwiając efekt prac – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Zbór Mennonitów – dawny dom modlitwy Mennonitów jest wpisany do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

To ceglany budynek na kamiennej podmurówce z głównym wejściem pośrodku ściany szczytowej, żeliwnym krzyżem na jej zwieńczeniu oraz ścianami z dekoracjami malarskimi. Zabytek jest w bardzo złym stanie technicznym.

Zbór znajdzie się pod opieką Muzeum Mazowieckiego w Płocku, którego filią jest Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i remontowych dawna świątynia Mennonitów zostanie częścią skansenu.

Budynek wymaga natychmiastowych prac remontowych. – Mamy kolejny zabytek do uratowania. Widzimy w tym ogromny sens i jest to niejako naturalna kolej rzeczy po utworzeniu skansenu w Wiączeminie. Chcemy zachować, pokazywać, ale też popularyzować kulturę olenderską i mennonicką Doliny Iłowsko-Dobrzykowskiej. – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak dodaje Leonard Sobieraj, dyrektor płockiego muzeum – Zbór menonicki będzie elementem projektu powstania Szlaku Osadnictwa Olenderskiego, skupiającego najważniejsze i najpiękniejsze pamiątki po tym niezwykłym zjawisku w Dolinie Środkowej Wisły. Planujemy, że zwiedzający będą mogli przemierzać nowo powstający szlak na rowerach. Wypożyczalnia sprzętu znajdzie się w Wiączeminie, stamtąd zwiedzający, zaopatrzeni w mapy i odpowiednie oznaczenia w systemie GPS, wyruszać będą w podróż do dawnego świata Olendrów.

Budynek zboru został wybudowany w 1864 r. na działce i z materiałów, które przekazał Mennonitom najbogatszy mieszkaniec Wymyśla – Michael Loter. W czasie I wojny światowej budynek został zniszczony, częściowo rozebrany przez niemieckie wojska – konstrukcję dachu wykorzystano dla wzmocnienia okopów, a blaszane pokrycie przetopiono. Dzięki pomocy materialnej menonitów z USA w 1924 r. kościół odremontowano. Po II wojnie światowej pełnił różne funkcje, w latach 60-tych – Klubu Ruchu z salą kinową, na początku lat 90-tych – Magazynu Herbapolu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.