Złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Nie ustąpił na skrzyżowaniu pierwszeństwa przejazdu policjantom w radiowozie. Okazało się również, że posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Do niebezpiecznej sytuacji na drodze doszło w niedzielę (29.01) w Żurominie. Drogą z pierwszeństwem przejeżdżał patrol żuromińskiej drogówki. Kierujący osobowego chryslera zignorował zasady bezpieczeństwa i obowiązujące przepisy ruchu, zmuszając mundurowych do hamowania, by uniknąć kolizji.

Podjęta kontrola wobec sprawcy wykroczenia wykazała kolejną nieprawidłowość. Sprawdzenie kierowcy w policyjnej bazie wykazało, że mężczyzna posiadał orzeczony przez Sąd Rejony w Mławie zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący do końca maja 2023 roku. Na mieszkańca powiatu żuromińskiego za popełnione wykroczenie nałożony został mandat. Natomiast za popełnione przestępstwo ponownie będzie odpowiadał przed sądem. Czym jest taki zakaz? Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła, jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara – zakaz wsiadania za kierownicę. Gdy sprawca narusza ten zakaz popełnia przestępstwo. Grozi za to kara więzienia do lat 5.

Autor: asp. Tomasz Łopiński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.