Znęcał się nad 80-letnią matką

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie zatrzymali 57-latka, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej wobec swojej 80-letniej matki. Mieszkaniec Wyszkowa wszczynał awantury, ubliżał, nieustanne niepokoił seniorkę, a nawet zamknął ją na balkonie i groził pozbawieniem życia. Teraz o losie wyrodnego syna zdecyduje sąd. Grozi mu do 5 lat więzienia. Decyzją śledczych musi opuścić rodzinny dom i ma zakaz zbliżania się do matki.

W niedzielę (17.09) chwilę przed godziną 23 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, zostali powiadomieni o przemocy domowej, której miał się dopuszczać 57-latek wobec swojej 80-letniej matki. Jak ustalili mundurowi dramat w tej rodzinie trwał dłuższego czasu. Kobieta była wyzywana, niepokojona, a nawet została zamknięta na balkonie. Mieszkaniec gminy Wyszków również groził matce pozbawieniem życia. Do domowych awantur często dochodziło, w czasie gdy 57-latek był pod wpływem alkoholu.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał śledczym bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 57-latkowi zarzut znęcania się nad kobietą. Teraz o losie wyszkowianina zdecyduje sąd. Zgodnie z kodeksem karnym za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia. Prokurator wobec agresora wydał środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia rodzinnego domu oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Bicie, krzyki, awantury — znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.

nadkom. Damian Wroczyński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.