13-latka odbierała pieniądze z oszustwa „Na policjanta”

Policjanci z Żoliborza na gorącym uczynku zatrzymali 13-latkę podejrzaną o udział w oszustwach dokonywanych metodą „na policjanta”. Dziewczyna działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami jest podejrzana o to, że oszukała i usiłowała oszukać dwie osoby na kwotę 58 tys. zł. Nastolatka była poszukiwana w celu doprowadzenia jej do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Do zatrzymania 13-latki doszło przy ulicy Broniewskiego. To tam żoliborscy policjanci zorganizowali zasadzkę, w którą wpadła kompletnie zaskoczona takim rozwojem sytuacji nastolatka. Zanim jednak do tego doszło nieustalona jeszcze osoba zadzwoniła do 94-letniego pokrzywdzonego i podszywając się pod funkcjonariusza policji, pod pretekstem policyjnej akcji wymierzonej w przestępców, nakłaniała swoją ofiarę do pójścia do banku i wypłacenia z konta 40 000 złotych.

Oszust polecił pokrzywdzonemu, aby ten oczekiwał z pieniędzmi w miejscu zamieszkania i przekazał je osobie, która będzie znała wcześniej ustalone hasło. W umówionym miejscu na „odbieraka” zamiast pieniędzy czekali już prawdziwi policjanci.

Zaplanowana i zorganizowana w najdrobniejszych szczegółach akcja zakończyła się zatrzymaniem 13-latki. Tym samym policjanci z żoliborskiego wydziału kryminalnego zapobiegli wypłaceniu i utracie przez pokrzywdzonego wszystkich jego oszczędności.

Sprawą od razu zajęli się policjanci z wydziału profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii. Funkcjonariusze bardzo szybko ustalili, że dzień wcześniej 13-latka odebrała od innej pokrzywdzonej 18 000 złotych. Dziewczyna była również poszukiwana w celu doprowadzenia jej do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Sprawa nieletniej już trafiła do sądu. Nastolatka odpowie za oszustwo i usiłowanie oszustwa.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż oszukują starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów.

Policja ostrzega!
– Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
– Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
– Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
– Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
– Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
– Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
– Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
– Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
– Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
– Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
– Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:
– Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
– Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
– Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!

podinsp. Elwira Kozłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.