200 nowych ochotników wstąpiło do 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotę 15 października 18.SBOT wcieliła z cywila pierwszych ochotników. Prawie 200 kandydatów, którzy otrzymali powołania od Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych, o godz. 7.00 stawiło się przed bramą jednostki wojskowej przy ul. Marsa 110 w Rembertowie. Debiutujący terytorialsi rozpoczęli tym samym 16 dniowe szkolenie podstawowe przygotowujące ich do nowej roli – żołnierza Wojska Polskiego. Jednocześnie rezerwiści i osoby z doświadczeniem militarnym rozpoczęły szkolenie wyrównawcze, trwające 8 dni. Oba cykle szkoleniowe zakończą się 30 października złożeniem przez żołnierzy uroczystego ślubowania, rotą przysięgi wojskowej.

„Ochotnikami, którzy wstąpili w szeregi stołecznej brygady w znakomitej większości są mieszkańcy stolicy, gotowi bronić jej w razie militarnego zagrożenia, z czego 21% stanowią kobiety – mówi dowódca 18.SBOT płk Marek Pietrzak. „Od służby w WOT nasi nowo upieczeni terytorialsi oczekują przede wszystkim nabycia umiejętności walki i posługiwania się bronią. Ponad 80 % z nich widzi w tej formacji szansę na rozwój i deklaruje chęć udziału w oferowanych szkoleniach. Jestem przekonany, że się nie zawiodą, bowiem WOT stwarza możliwości rozwoju w wielu dziedzinach” – dodaje płk Pietrzak.

Dla przyjętych żołnierzy powstało specjalne miasteczko kontenerowe posiadające niezbędną infrastrukturę, jak stołówka, pralnia, sanitariaty i prysznice, a także namiot z siłownią i przestrzenią rekreacyjną. Żołnierze otrzymali nowe umundurowanie i sprzęt, zaś ich cywilne rzeczy, w których przyjechali na wcielenie, pozostawili w specjalnym magazynie zwanym „cywilkownią”. Za każdy dzień szkolenia otrzymają uposażenie finansowe w wysokości uzależnionej od stopnia wojskowego, tj. ok. 130 zł.

Poza obowiązkowym programem szkoleniowym przygotowanym dla lekkiej piechoty, stołeczna brygada realizować będzie także zadania odpowiadające specyfice jej stałego rejonu odpowiedzialności (SRO). Są nimi działania obronne i poszukiwawczo-ratownicze (urban search and rescue) w terenie zurbanizowanym. W czasach kryzysu pokojowego i gospodarczego naszej części świata mają one kluczowe znaczenie, szczególnie teraz, gdy najbliżsi nam terytorialnie sąsiedzi prowadzą między sobą wojnę o charakterze konwencjonalnym.

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w czerwcu br., a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju np. klęskach żywiołowych.

Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego JW. 4226 – 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Bożęcinie, w ramach istniejących kompleksów wojskowych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.