42 nowych policjantów złożyło ślubowanie

Nowo przyjęci policjanci w Białej Sali Pałacu Mostowskich złożyli dziś uroczyste ślubowanie. 42 młodych funkcjonariuszy w obecności Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka wypowiedziało słowa roty ślubowania. Po przeszkoleniu podstawowym policjanci, którzy zdecydowali się służyć w szeregach formacji, trafią do komend rejonowych i powiatowych garnizonu stołecznego.

Uroczyste ślubowanie w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji złożyło dziś 42 funkcjonariuszy, w tym 12 pań. Słowa roty nowo przyjęci policjanci powtarzali za Komendantem Stołecznym Policji nadinsp. Pawłem Dzierżakiem:

„Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnicy państwowej i służbowej, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.

Chciałbym serdecznie Was powitać w tym historycznym Pałacu Mostowskich, gdzie złożyliście dzisiaj ślubowanie, wymawiając słowa roty ślubowania w szczególnym dniu, rocznicy wybuchu II wojny światowej, który uświadamia nam wszystkim, że wolność i porządek nie są nam dane na zawsze, o wolność trzeba walczyć, także trzeba codziennie walczyć o porządek – podkreślił podczas krótkiego przemówienia do nowych policjantów szef garnizonu stołecznego nadinsp. Paweł Dzierżak – dzisiaj wstępujecie do rodziny policyjnej, której podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego i od dzisiaj z policjantami, którzy już pełnią służbę, po krótkim szkoleniu podstawowym, wyjdziecie na ulice, aby pilnować bezpieczeństwa, m.in. swoich bliskich.

Komendant nadinsp. Dzierżak nie krył zadowolenia z nowych adeptów w szeregach Policji – bardzo się cieszę z Waszego wyboru. To wybór trudny, wymagający i niebezpieczny. Rozpoczynacie dzisiaj służbę w formacji, której społeczność często naraża swoje życie i zdrowie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne, dbać o bezpieczeństwo obywateli. Mam nadzieję, że rozumiecie wagę tej decyzji, którą podjęliście, bo jest to decyzja niezwykle trudna, od dzisiaj stracicie anonimowość, każdy będzie Was postrzegał przez pryzmat zawodu, który wykonujecie. To wielkie zobowiązanie, przez Wasz wizerunek w społeczeństwie będzie odbierana cała formacja. Sprostajcie temu zadaniu. Niech moment dzisiejszego ślubowanie w obecności niezwykle ważnych dla każdego Polaka symboli, czyli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i sztandaru Komendy Stołecznej Policji zapadnie głęboko w Waszych sercach.

Kontynuując skierowane do młodych policjantów słowa komendant zaznaczył, że – najważniejszą rzeczą jest, abyście z tej służby osiągali satysfakcję, która dawałaby Wam poczucie wartości i siłę do dalszego działania. Niech satysfakcja towarzyszy Wam codziennie po zakończonej służbie.

Są takie dni w życiu człowieka, które można by nazwać najważniejszymi i to jest właśnie taki dzień – takimi słowami do młodych, ślubujących dziś policjantów zwrócił się kapelan stołecznych policjantów ks. Jacek Kuziel. Ślubowanie składacie po to, aby służyć, czyli dbać o bezpieczeństwo innych. W swoim działaniu zetkniecie się z największymi formami zła, które mogą też przenikać w Wasze serca i dlatego w służbach są również kapelani, którzy w trudnych chwilach są do Waszej dyspozycji. Wy będziecie służyć narodowi, Ojczyźnie, a ja jestem od tego, by służyć Wam.

Młodzi policjanci przejdą przeszkolenie podstawowe. W trakcie kilku miesięcy zdobędą wiedzę z zakresu prawa, poznają też uprawnienia i obowiązki policjanta, nauczą się, jak przeprowadzać interwencje oraz posługiwać się bronią służbową. Po zdaniu egzaminu kończącego szkolenie trafią do komend rejonowych i powiatowych garnizonu stołecznego.

Tekst: Edyta Adamus
Zdjęcia: Marek Szałajski
Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz, sierż. sztab. Gabriela Putyra

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.