7-latka pogryziona przez trzy psy

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Niewłaściwe trzymanie tych zwierząt, może skończyć się tragicznie dla osób postronnych. Trzy psy, które uciekły z posesji, dotkliwie pogryzły 7-latkę. Dziewczynce założono ponad dwadzieścia szwów.

W minioną sobotę (1 lipca) rano w miejscowości Gucin gm. Nowe Miasto jadącą na rowerze 7 -latkę zaatakowały trzy psy, które nagle wybiegły na drogę. Z policyjnych ustaleń wynika, że czworonogi przebywały w kojcu przy jednym z domów. Zrobiły podkop pod ogrodzeniem lub je uszkodziły, wydostały się na ulicę i zaczęły gonić jadące na rowerze dziecko. Gdy psy zaatakowały 7-latkę, ta się przewróciła. Dziewczynka z licznymi ugryzieniami obu nóg została przewieziona do szpitala. Konieczne było założenie ponad 20 szwów. W płońskiej komendzie prowadzone jest postępowanie w związku z niezachowaniem przez właścicielkę psów środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.

Policjanci przypominają, że posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć.

Trzymanie psa na uwięzi na podwórku przy domu musi spełniać też pewne warunki. Czworonóg nie może być trzymany na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch czy linka, na której jest trzymany, nie może być krótsza niż 3 metry, nie może powodować cierpienia psa ani uszkodzenia ciała. Musi mu gwarantować niezbędny ruch. Właściciel, przed spuszczeniem zwierzęcia z uwięzi, powinien pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu, czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko.

Każdy właściciel czworonoga powinien też pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Pamiętaj, to właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego, pouczenia, ostrzeżenia oraz nakładać mandaty lub kierować wnioski o ukaranie do sądu.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.