Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Mazowsze

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł odebrał z rąk komendantów Chorągwi Stołecznej i Mazowieckiej ZHP Betlejemskie Światło Pokoju – symbol nadziei, pokoju i miłości. Uroczystość odbyła się 16 grudnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

– Nie ma takiego zła, którego nie można by było pokonać dobrem. I cieszę się, że wspólnie możemy czynić to dobro. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i działania harcerzy. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę spokoju i aby otaczało nas wszystkich dużo dobra. A także, aby ten czas był spędzony w gronie najbliższych. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Podczas przekazania światełka obecni byli Magdalena Dąbrowska – Pełnomocnik Wojewody do spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, hm. Katarzyna Karolak – Komendant Chorągwi Stołecznej ZHP, hm. Cezary Supeł – Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP, phm. Anna Wasilewska – z-ca komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP, hm. Maciej Kądzielski – zastępca komendantki ds. majątku i gospodarki oraz pwd. Paweł Więckowski – skarbnik Stołecznej Chorągwi ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.