Budowa bazy utrzymaniowo-naprawczej w Radomiu coraz bliżej

Koleje Mazowieckie podpisały umowę ze Spółką Intop Warszawa na budowę bazy utrzymaniowo-naprawczej w Radomiu. Wartość inwestycji to prawie 75 mln zł brutto.

Tego typu przedsięwzięcia są nie tylko istotne dla polepszenia jakości transportu kolejowego, co podkreśla marszałek Adam Struzik. – To również impuls do rozwoju południowej części województwa mazowieckiego. Szansa dla mieszkańców Radomia i okolic, ponieważ budowa takiego obiektu wiąże się z poprawą usług transportowych, a także wzrostem aktywności zawodowej lokalnej społeczności. Nowe zaplecze zapewni miejsca pracy dla około 50 osób.

Nowa baza utrzymaniowo-naprawcza w Radomiu ma znajdować się przy ulicy Tadeusza Mazowieckiego w Radomiu. Inwestycja będzie przeznaczona do wykonywania prac utrzymaniowych pojazdów kolejowych w poziomach utrzymania P1 – P2, a w przyszłości możliwe, że również w poziomie P3. W hali mają znajdować się dwa kanały przeglądowo-naprawcze, dzięki czemu będzie możliwe jednoczesne wykonanie prac serwisowych co najmniej dwóch pojazdów kolejowych o długości nieprzekraczającej 99 metrów.

Realizacja tej inwestycji to kolejny dowód na to, że jako samorząd województwa mazowieckiego działamy kompleksowo. Stawiamy nie tylko na modernizację taboru i zakup nowych pojazdów. Wspólnie z Kolejami Mazowieckimi inwestujemy też w rozbudowę bazy technicznej, która umożliwi utrzymanie taboru w doskonałym stanie technicznym, a tym samym zapewni pasażerom sprawny i bezpieczny transport – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

W nowym zapleczu, poza budową hali przeglądowo-naprawczej, jest planowana budowa torów postojowych wraz z siecią trakcyjną, magazynu materiałów niebezpiecznych, pomieszczenia na odpady przemysłowe, a także budynku administracyjno-biurowego oraz myjni przejazdowej z systemem przeciwoblodzeniowym. Planowany czas realizacji inwestycji to 24 miesiące od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Gwarancja jakości na wybudowaną bazę utrzymaniowo-naprawczą pojazdów kolejowych w Radomiu wraz z infrastrukturą kolejową wynosi 8 lat.

Dzisiejsze podpisanie umowy jest ważnym wydarzeniem dla Kolei Mazowieckich. – W ciągu już prawie 20 lat działalności wciąż stawiamy na nowe, a także nadal chcemy polepszać jakość świadczonych usług. Nasza misja brzmi „Przewozimy bezpiecznie, solidnie i na czas”, a budowa nowej bazy jest jednym z ważniejszych projektów inwestycyjnych zapisanych w strategii. Nowy oddział zaplecza technicznego umożliwi wykonywanie napraw na miejscu, bez konieczności przejazdu do pozostałych Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Kolei Mazowieckich. To duża oszczędność czasu, która w znaczącym stopniu wpłynie na większą efektywność eksploatacji pojazdów – mówi Robert Stępień, prezes zarządu KM.

W nowej bazie w Radomiu będą prowadzone prace przeglądowo-naprawcze pojazdów KM, w tym nowo zakupionych. W ciągu najbliższych czterech lat Spółka KM, której właścicielem jest samorząd województwa mazowieckiego, planuje realizację kolejnych inwestycji taborowych, m.in. zakup pojazdów obsługujących połączenia do Radomia.

fot. Mikołaj Michalecki

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.