Chciała sprzedać ubrania a straciła 2000 złotych

Pomimo wielokrotnych apeli ze strony Policji okazuje się, że oszustwo związane z platformami sprzedażowymi i komunikatorami nie dla wszystkich jest znane. Zasada jest taka – ofiara otrzymuje od „kupującego” link i nie myśląc o zasadach bezpieczeństwa, a tylko o zysku, klika w ten link. Następnie wpisuje dane autoryzujące do karty bądź konta i tym samym przekazuje swoje poufne dane oszustom. Finalnie traci też swoje oszczędności z konta bankowego. Mieszkanka powiatu wyszkowskiego powiadomiła policjantów, że w taki właśnie sposób straciła ponad 2000 złotych. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Funkcjonariusze o oszustwie zostali poinformowani we wtorek. Kobieta na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż ubrania. Po chwili dostała wiadomość z informacją, że odzież została sprzedana oraz link przekierowujący do otrzymania płatności. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, kliknęła w link, wpisała dane wrażliwe swojego konta. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy. Po chwili kobieta zorientowała się, że stała się ofiarą oszustwa i straciła ponad 2000 złotych.

Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedawany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Nigdy nie należy wypełniać danych dotyczących konta bankowego. Sprzedając towar w Internecie nie musimy kupującemu podawać żadnych danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

nadkom. Damian Wroczyński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.