Chcieli zainwestować w gazociąg. Z ich kont zniknęły pieniądze

77-letni mieszkaniec Radomia chciał zainwestować pieniądze w gazociąg. Przekazał oszustowi swoje dane i z jego konta zniknęło ponad 140 tysięcy złotych. 60-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego uwierzył fałszywym analitykom finansowym w obietnicę szybkiego zysku i zainwestował 920 zł w gazociąg. Mężczyzna zainstalował na swoim telefonie aplikację, za pomocą której oszuści uzyskali dostęp do jego rachunku bankowego i wypłacili z jego konta 12 tys. złotych. Chęć szybkiego i łatwego zysku czasem przysłania zdrowy rozsądek, dlatego apelujemy o ostrożność przy inwestowaniu pieniędzy.

Radomianin znalazł ogłoszenie o możliwości inwestowania w gazociąg. Chęć zarobienia pieniędzy skłoniła go do zainteresowania się ofertą. Za pośrednictwem jednego z komunikatorów skontaktowała się z nim osoba, która miała być przedstawicielem firmy. Sprawca poinformował 77-latka by przekazał pieniądze, które miały być wykorzystane do inwestycji. Mieszkaniec Radomia zainwestowała w ten sposób 850 złotych. Dodatkowo przekazał oszustowi swoje dane osobowe. Po kilku dniach zorientował się, że z jego konta zniknęło ponad 140 tysięcy złotych. Gdy uświadomił sobie, że został oszukany zgłosił sprawę Policji. Funkcjonariusze ustalają teraz okoliczności tej sprawy.

W miniony wtorek (2.01) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który poinformował, że w wyniku internetowego oszustwa stracił prawie 13 tys. złotych. 60-latek znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości inwestowania w gazociąg. Chęć szybkiego zarobienia pieniędzy skłoniła go do zainteresowania się ofertą. Po podaniu swoich danych 60-latek odebrał telefon od mężczyzny, podającego się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Rozmówca wyjaśnił, na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić. Zachęcony obietnicą dużych zysków 60-latek postanowiła zainwestować 920 zł. Inny „doradca”, który skontaktował się z pokrzywdzonym, zachęcał do kolejnych inwestycji, jednak 60-latek poprosił o zwrot wpłaconej kwoty. Wtedy zadzwoniła kobieta, która miała pomóc 60-latowi w odzyskaniu wpłaconych pieniędzy. Rozmówczyni przekonała mężczyznę, że w tym celu konieczne będzie zainstalowanie w telefonie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami. W rezultacie okazało się, że oszuści dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskali dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonego i wypłacili z jego konta 12 tys. złotych.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i czujność podczas wszelkich operacji finansowych. Zalecamy szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków finansowych za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut czy podczas zakupu akcji różnych firm za pośrednictwem niesprawdzonych serwisów internetowych. Przestrzegamy przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy też nikomu udostępniać danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej czy przekazywać poufnych informacji dotyczących kart płatniczych.

Autor: Justyna Jaśkiewicz/asp. Magda Zarembska – KMP Radom/KPP Ciechanów

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.