Ciężarówka z „ukrytą” usterką układu oczyszczania spalin

W samochodzie ciężarowym nie działał układ oczyszczania, ale na desce rozdzielczej nie wyświetlał się komunikat o usterce. W pojeździe zainstalowano urządzenie fałszujące wskazania komputera pokładowego w zakresie sprawności układu SCR. Ciężarówkę skontrolowali i wycofali z dalszej jazdy inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W piątek (6 października), na odcinku krajowej „dwunastki” w Radomiu, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli ciężarówkę należącą do polskiej firmy. Inspektorzy, sprawdzając stan techniczny, stwierdzili niedozwoloną ingerencję w instalację elektryczną. W ciągniku siodłowym był zainstalowany emulator AdBlue. Zadaniem tego urządzenia było fałszowanie wskazań komputera pokładowego w zakresie sprawności układu SCR. W ten sposób „ukryto” występującą usterkę układu odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin ze szkodliwych związków.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny, wydając także zakaz dalszej jazdy do momentu naprawy usterki. Kierowcę ukarano mandatem karnym.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.