Wspólne ćwiczenia żołnierzy 18 SBOT i funkcjonariuszy GISW

Dobrze wyszkoleni funkcjonariusze to gwarancja bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Mazowiecka Służba Więzienna wzięła udział w szkoleniu zorganizowanym przez żołnierzy z 18 SBOT.

W dniach 9-10 października 2023 roku żołnierze z 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowali dwudniowe szkolenie z zakresu eksploatacji oraz używania karabinka MSBS wraz z systemem treningowym UTM. W szkoleniu uczestniczyli również funkcjonariusze mazowieckiej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Szkolenie przeprowadzone było przez profesjonalną firmę szkoleniową, które prowadził były szkoleniowiec Wojsk Specjalnych.

Funkcjonariusze szkolili się w obiektach po zamkniętym oddziale zewnętrznym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie doskonalili m.in. tzw. „czarną taktykę”. Są to działania bojowe w obszarze zurbanizowanym, polegające na doskonaleniu wejść do pomieszczeń, przeszukanie ich, zabezpieczanie terenu, postępowanie z zakładnikami, a także doskonalili techniki udzielania pomocy medycznej osobom rannym oraz ewakuacji w warunkach odzwierciedlających współczesne pole walki. Ponadto doskonalili umiejętności strzeleckie z karabinka MSBS.

Oprócz powyższego, na mocy porozumienia między Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Sprawiedliwości, a także Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej i Centralnym Zarządem Służby Więziennej regularnie odbywają się szkolenia dla funkcjonariuszy SW z zakresu przysposobienia wojskowego. Zakres zajęć obejmuje m.in. taktykę bojową, topografię wojskową, medycynę pola walki, szkolenie inżyniersko-saperskie, szkolenie strzeleckie a także łączność.

Opracowanie ppor. Bartosz Muszyński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.