Co dalej z DW 801 w Józefowie?

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu monitoruje postępy prac nad zwiększeniem bezpieczeństwa i płynności ruchu na DW 801 na terenie gminy Józefów.

Komisja pod przewodnictwem Anny Katarzyny Brzezińskiej (sejmikowy klub KO) zebrała się w siedzibie gminy Józefów w celu omówienia sytuacji drogi wojewódzkiej nr 801 (odcinek od ul. Czarnuszki w Warszawie przez Józefów do Granicy). W spotkaniu uczestniczyli radni, władze gminy, mieszkańcy oraz przedstawiciele Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. To już drugie posiedzenie komisji poświęcone poprawieniu bezpieczeństwa na DW801, pierwsze odbyło się 8 września br.

Wizja lokalna
Przed rozpoczęciem posiedzenia komisji, odbyła się wizja lokalna omawianego odcinka drogi. Burmistrz Józefowa Marek Banaszek pokazał trzy niebezpieczne skrzyżowania DW801 z ulicami Graniczną i Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Józefowie oraz Górczewską w Górkach. To miejsca na których najbardziej korkuje się ruch i dochodzi do wypadków drogowych. Komisja spotkała się także z mieszkańcami Granicy, którzy zwrócili uwagę na trudności z włączeniem się do ruchu na drodze nr 801, szczególnie w godzinach szczytu. Zwrócono również uwagę na brak chodników i ścieżek rowerowych na omawianym odcinku.

Analiza bezpieczeństwa
Departament Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na prośbę Komisji przeprowadził analizę organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 801. W raporcie wskazano miejsca do pilnej zmiany na skrzyżowaniach z ulicami:
– Graniczną (brak wydzielonego pasa do skrętu w lewo i przepustowości na wylocie ulic podporządkowanych),
– Stefana Kardynała Wyszyńskiego (duże natężenie ruchu powodujące niebezpieczne manewry kierowców, wymuszanie pierwszeństwa),
-Górczewską (analiza bezpieczeństwa ruchu z 2019 r. wskazała na potrzebę budowy sygnalizacji świetlnej lub ronda półturbinowego).

Decyzje i rekomendacje komisji
Radni, wspólnie z przedstawicielami Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz władzami miasta dyskutowała na temat możliwych rozwiązań poprawy bezpieczeństwa drogowego. W efekcie komisja przyjęła, zgłoszony przez przewodniczącą Annę Katarzynę Brzezińską, wniosek o udzielenie pomocy rzeczowej dla m.st. Warszawy na projektowanie DW 801 w nowym śladzie od ul. Czarnuszki do granicy Józefowa. Padły również wnioski o szybki remont 170-metrowego chodnika oraz przeanalizowanie możliwości zmiany organizacji ruchu w celu poprawy bezpieczeństwa na trzech skrzyżowaniach DW 801 z ulicami Graniczną, Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Górczewską.

Rozmawiano również na temat budowy nowego przebiegu tej trasy. Jest to jednak inwestycja wieloletnia, związana z koniecznością uzyskania dokumentacji środowiskowej.

Przewodnicząca zapowiedziała kolejne posiedzenie komisji w tej sprawie. Zobowiązała Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich do przedstawienia możliwych pilnych rozwiązań doraźnych poprawy bezpieczeństwa, wynikających z przeprowadzonej analizy zasadności zastosowania sygnalizacji świetlnej na tym odcinku drogi, która ma być gotowa w pierwszej połowie grudnia br.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.