Ćwiczenia Mazowieckiej Brygady Odwodowej pk. „Hala 2021”

Przy ul. Ziemowita w Warszawie przeprowadzono ćwiczenia pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej z terenu miasta stołecznego Warszawy pod kryptonimem „Hala 2021”. Uczestnikami byli ratownicy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „Warszawa 9” i Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Medycznego „Warszawa Medyk”.

W ramach ćwiczeń doskonalono wybrane elementy z zakresu: organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych i technik ratowniczych w działaniach SGPR, techniki i taktyki poszukiwań z wykorzystaniem psów ratowniczych, stabilizacji konstrukcji naruszonych, bezpieczeństwa działań podczas katastrof budowlanych oraz współdziałania Specjalistycznych Grup Ratowniczych.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku dokonywania przebudowy hali doszło do jej częściowego zawalenia. W wyniku powstałej katastrofy budowlanej kilka osób zostało uwięzionych pod gruzami budynku. Do zadań ratowników w ramach doskonalenia należało m.in.:
– monitorowanie stabilności budynku;
– dokonanie rozpoznania obiektu i odnalezieniu pozorantów przy wykorzystaniu psów ratowniczych;
– w zależności od lokalizacji pozorantów dokonania stabilizacji otworów drzwiowych, pochylonej ściany oraz schodów a także wykonanie właściwego przebicia przez betonowe płyty;
– ewakuacja osób poszkodowanych i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Tekst i foto: st. kpt. Tomasz Stankowski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.