Czersk: Kościół Przemienienia Pańskiego

Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w latach 1805-1806, z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku. Jest on zadośćuczynieniem rządu pruskiego za zabranie parafii wsi Linin.

Kościół został zbudowany na planie prostokąta w stylu neobarokowym. Pod koniec XIX wieku dobudowano zakrystię i skarbiec, a także wieżę, na której szczycie znajduje się dzwon konsekrowany 23 września 1956 roku.

Rzeźbiony drewniany ołtarz wykonany w 1901 roku zdobiony jest przez obrazy: „Przemienienie Pańskie” oraz „Matka Boża Częstochowska”. „Interesująca jest również, pochodząca z początku XIX wieku, klasycystyczna chrzcielnica o kształcie kulistym oraz drewniana ambona, wykonana w połowie XIX wieku przez Wojtasika z Warki”. Obok kościoła usytuowana jest plebania, wybudowana przez ks. Stanisława Godlewskiego w 1884 roku. Umieszczone są tu akta metrykalna od 1680 roku. Warto również wspomnieć o cmentarzu położonym niedaleko kościoła, gdzie znajduje się murowana kapliczka z połowy XIX wieku. Do niej, jeszcze w 1858 roku przybywali pielgrzymi.

Msze Święte:
Niedziela: 9:00 11:00 18:00
Dni Powszednie: 7:00 lub 18:00

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.