wtorek, 27 lipca 2021

Czy teren pułtuskiej jednostki policji jest miejscem pochówku zamordowanych żołnierzy?

Na parkingu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku trwają prace Instytutu Pamięci Narodowej. Celem badań jest odnalezienie prawdopodobnych miejsc pochówku żołnierzy

Na parkingu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku trwają prace Instytutu Pamięci Narodowej. Celem badań jest odnalezienie prawdopodobnych miejsc pochówku żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z lat 40- i 50-tych XX wieku.

Chcąc przywrócić pamięć i poznać prawdę o czasach okupacji niemieckiej, od poniedziałku, na terenie parkingu Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, z ogromnym wysiłkiem i zaangażowaniem pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej szukają możliwości wejścia do piwnic, które istniały w części budynku, a były miejscem, gdzie przetrzymywano osoby zatrzymane przez Urząd Bezpieczeństwa. O tym, że zwłoki były tu przewożone świadczą zachowane fotografie z tamtego okresu, w tym Mieczysława Dziemieszkiewicza – „Roja”.

Podczas dotychczasowych prac ujawnione zostały ślady dawnej architektury, a co na to wskazuje – pozostałości fundamentów znacznie starszych budowli, niż ta obecnie wzniesiona.

Na chwilę obecną, na terenie, który został poddany badaniom nie znaleziono miejsc pochówku żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego z lat 40- i 50-tych XX wieku.

Autor: podkom. Milena Kopczyńska


Nasi partnerzy