piątek, 07 października 2022

Dwóch Syryjczyków zatrzymanych w naczepie tira

W minioną środę funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie po informacji uzyskanej od mazowieckiej KAS zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy przedostali się do Polski nielegalnie w naczepie TIR-a od strony słowackiej.

Do funkcjonariuszy Oddziału Celnego I w Pruszkowie, zgłosił się kierowca ciężarówki, obywatel Turcji, z prośbą o pomoc. Na swoim telefonie komórkowym wyświetlił informację po polsku: „proszę mi pomóc… mam w samochodzie uchodźca”.

Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie, którzy przystąpili do kontroli legalności pobytu mężczyzn. Na podstawie oświadczeń ustnych zatrzymanych cudzoziemców, funkcjonariusze ustalili że są to obywatele Syrii w wieku 23 i 28 lat. Mężczyźni przekroczyli granicę Polski od strony Słowacji, ukryci w naczepie TIR-a na tureckich numerach rejestracyjnych. Jak wynika z ich zeznań, do pojazdu wsiedli na terytorium Turcji dzięki pomocy nieznajomego mężczyzny, który miał im zorganizować dalszą podróż do Europy Zachodniej za kwotę 3 tys. euro.

W sprawie został również przesłuchany w charakterze świadka kierowca ciężarówki – obywatel Turcji, który o całym incydencie nie miał pojęcia, do chwili postoju przed pruszkowskim urzędem celnym. Po zakończonych czynnościach, mężczyźnie zezwolono na kontynuację podróży.

Wobec dwóch zatrzymanych osób wszczęto postępowanie przygotowawcze z art. 264 § 2 kk. tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom podstępem we współdziałaniu z innymi osobami, jak również rozpoczęto procedurę administracyjną zmierzającą do zobowiązania cudzoziemców do powrotu.


Zobacz również