piątek, 07 października 2022

Dynamiczna odbudowa ruchu na lotnisku Chopina

Prawie 1,9 mln pasażerów w pierwszym półroczu 2021 roku i ponad 101 tys. pasażerów tylko przez ostatni weekend – Lotnisko Chopina podsumowuje czerwiec 2021 i przewiduje jeszcze lepsze wyniki w lipcu.

Ruch pasażerski wzrasta z tygodnia na tydzień, a długo oczekiwany sezon wakacyjny pozwala wierzyć, że zainteresowanie transportem lotniczym sukcesywnie będzie się odradzać. W czerwcu z usług stołecznego portu skorzystało 639 tys. pasażerów. To o ponad 77% więcej niż w maju i aż o ponad 150% więcej niż w kwietniu tego roku.

Ruch rozkładowy bez większych zmian. Cargo w górę
Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. Tylko w czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tys. pasażerów. W okresie od stycznia do czerwca kierunek ten wybrało ponad 86 tys. pasażerów. W gronie najpopularniejszych połączeń znalazły się też Kijów, Amsterdam, Paryż i Londyn. Dużym zaskoczeniem, mimo popularności lotów wakacyjnych, jest pojawienie się wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem Antalyi, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost o względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Warto zwrócić uwagę na tę trasę, ponieważ od dzisiaj (16 lipca br.) Turkish Airlines, które dotychczas z Lotniska Chopina realizowały przewozy wyłącznie do Stambułu, uruchamiły loty rozkładowe właśnie do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendon Airlines i SunExpress którzy rozpoczęli loty na początku sezonu rozkładowego lato 2021.

Top 5 tras rozkładowych od stycznia do czerwca 2021
1. Frankfurt – 86 tys. pasażerów
2. Kijów – 68 tys. pasażerów
3. Amsterdam – 61 tys. pasażerów
4. Paryż – 57 tys. pasażerów
5. Londyn – 54 tys. pasażerów

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje 65% wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji.

Na Lotnisku Chopina umacniają się przewozy cargo. Tylko pierwszej połowie 2021 r. na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 43,7 tys. ton ładunków, co oznacza, że cargo powoli zbliża się do wyników z rekordowego 2019 roku (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 44,6 tys. ton).

Jeśli na wakacje, to czarterem. Najchętniej do Turcji, Grecji i Egiptu

Nie jest zaskoczeniem, że w 2021 roku linie lotnicze mocno postawiły na przewozy czarterowe. Od dawna prognozowano, że powrót do normalności w lotnictwie rozpocznie się właśnie od lotów turystycznych.

Mimo że wpływ pandemii wciąż jest odczuwalny, to koniec roku szkolnego, sezon urlopowy i zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi okazały się kluczem do dobrych wyników portu – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina i PPL – Polacy chcą podróżować, a linie lotnicze oraz touroperatorzy starają się sprostać ich oczekiwaniom, dlatego połączenia wakacyjne z Lotniska Chopina są naprawdę atrakcyjne.

W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – ze stołecznego portu na tej trasie podróżowało 22,9 tys. osób, drugie miejsce zajął Heraklion w Grecji (10,3 tys. osób), a trzecie Rodos również w Grecji (8,6 tys. osób). Na czwartym miejscu znalazła się Hurghada w Egipcie (8,3 tys. osób). Niesłabnące zainteresowanie trasami wakacyjnymi świadczy o tym, że rozwój ruchu lotniczego jest ściśle związany z turystyką.

W pierwszym półroczu 2021 najchętniej wybieranymi kierunkami były kierunki położone w Egipcie i Turcji ze względu na ich dostępność w okresie pandemii (najniższa restrykcyjność przepisów) oraz atrakcyjność turystyczną.

Top 5 tras czarterowych od stycznia do czerwca 2021
1. Hurghada – 47 tys. pasażerów
2. Antalya – 39 tys. pasażerów
3. Marsa Alam – 32 tys. pasażerów
4. Punta Cana – 25 tys. pasażerów
5. Zanzibar – 20 tys. pasażerów

Od stycznia do czerwca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 53,4% pasażerów. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, szczególnie że zainteresowanie kierunkami strefy Schengen stopniowo wzrasta.

Powrót tras sprzed pandemii i więcej nowych kierunków
Lotnisko Chopina obsługuje coraz więcej pasażerów, więc linie lotnicze kontynuują otwieranie nowych kierunków i połączeń, by zaspokoić wzrastający popyt na turystykę. Poza wspomnianym wcześniej kolejnym przewoźnikiem, który operuje do Antalyi, warto zwrócić uwagę na nowe połączenia realizowane przez inne linie od początku czerwca. Wśród nowych rozkładowych kierunków, które pojawiły się na Lotnisku Chopina, należy wymienić loty realizowane przez PLL LOT – Ibiza, Batumi, Palermo i Kefalinia – oraz WIZZ AIR – Malaga i Preweza.

Już wkrótce Qatar Airways pozwoli podróżnym z Lotniska Chopina na łatwiejsze planowanie wakacji w Azji, ponieważ od sierpnia loty do Dohy będą odbywały się codziennie. Od drugiej połowy sierpnia na trasę ze stołecznego portu do Oslo planuje powrót i trzy loty w tygodniu Norwegian Air Shuttle – ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów linia niskokosztowa.


Zobacz również