„Ferie z WOT” zakończyła wojskowa przysięga

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę! W minioną niedzielę jej pełnoprawnymi członkami zostali kolejni ochotnicy, którzy na koniec szkolenia podstawowego złożyli uroczysta przysięgę wojskową. Słowa roty wybrzmiały w centrum Grodziska Mazowieckiego i były podsumowaniem szkolenia realizowanego w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Była to wyjątkowa uroczystość, bo po raz pierwszy w historii żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli w Grodzisku Mazowieckim.

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. W miniony weekend ponad 500 ochotników wypowiedziało w całym kraju słowa roty przysięgi wojskowej, w tym ponad 60 w centrum Grodziska Mazowieckiego. Była to pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT w tym roku. Ten dzień pozostanie w naszej pamięci jako ten, w którym dotarliśmy do punktu zwrotnego na naszych życiach. Wypowiadając słowa roty zobowiązaliśmy się wiernie służyć Ojczyźnie, a kiedy przyjdzie taka potrzeba stanąć w jej obronie – nie licząc zysków i strat. To postawa jaką wykazali się żołnierze Armii Krajowej, którzy nigdy nie zwątpili w to, że Polska będzie krajem wolnym i niepodległym. Chcemy iść po Ich śladach i dumnie nosić znak Polski Walczącej na swych ramionach, którego znaczenie symbolizuje wolę walki o nasz kraj, niezależnie od warunków w jakich stanie nam zmierzyć się z wrogiem – mówił w imieniu wszystkich przysięgających żołnierzy szer. Mateusz Minda.

Pośród wszystkich osób, które rozpoczęły swoje szkolenie podstawowe 11 lutego w 61 Batalionie Lekkiej Piechoty w Książenicach, aż 65% stanowili uczniowie i studenci, co czwarty ochotnik był kobietą. Wśród tych, którzy już rozpoczęli swoją karierę zawodową byli – ratownik wodny, skoczek spadochronowych, operator dronów czy instruktor judo.

Wyrażam głęboką nadzieję, że jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – spadkobierców tradycji Armii Krajowej – w codziennej służbie będziecie mieli przed oczami dobro Rzeczpospolitej Polskiej oraz jej obywateli – podobnie jak wasi poprzednicy. Jestem przekonany, że w myśl przyświecającego terytorialsom hasła: Zawsze gotowi, zawsze blisko, z zaangażowaniem będziecie nieść wsparcie lokalnym społecznościom, a do szkoleń, które przed wami będziecie podchodzić sumiennie i rzetelnie – mówił podczas uroczystości płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Ferie z WOT” to projekt, który został przygotowany przede wszystkim z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach oraz nauczycielach. Jest to propozycja także dla rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na zachowanie życiowego balansu i godzenie życia zawodowego oraz prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy około 36 tys. żołnierzy w tym blisko 20 procent kobiet.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.