Zatrzymany na Lotnisku Chopina z lewymi dokumentami

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca, który podczas odprawy posłużył się sfałszowanym dokumentem. Mężczyzna postanowieniem sądu został umieszczony w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Zatrzymany mężczyzna to obywatel Iraku, który podając się za Meksykanina usiłował dokonać przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom posługując się przerobionym meksykańskim paszportem. Cudzoziemiec przyleciał do Polski samolotem rejsowym z Tokio stawiając się do odprawy paszportowej. Niestety, jego meksykański dokument wzbudził wątpliwości co do autentyczności już na pierwszej linii kontroli. Po sprawdzeniu go przez funkcjonariusza Straży Granicznej w dostępnych bazach, paszport figurował w bazie INTERPOL jako utracony przez posiadacza. Po jego wnikliwej analizie stwierdzono, że strona personalizacyjna w dokumencie została przerobiona na wzór oryginalnej. W rozmowie z funkcjonariuszami na drugiej linii kontroli cudzoziemiec oświadczył, że jest obywatelem Iraku podając swoje dane osobowe.

Wobec niego wszczęto postępowanie przygotowawcze, przesłuchano w charakterze podejrzanego oraz przedstawiono mu zarzut o czyn z 264 § 2 kk w zb. z art. 270 § 1 kk. W trakcie czynności Irakijczyk wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, dlatego przyjęto od niego stosowny wniosek. Postanowieniem sądu mężczyzna został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.