Ferie zimowe 2024 z PKP Intercity

W poniedziałek 15 stycznia rozpocznie się pierwsza tura ferii zimowych. Jako pierwsi z zimowej przerwy od edukacji skorzystają uczniowie z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Polska potrafi zachwycać o każdej porze roku. Dlatego warto pamiętać, że wolne chwile podczas ferii można spędzić poza popularnymi zimowymi kurortami. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń przygotowana przez PKP Intercity.

Zimowe szaleństwo w Tatrach i Karkonoszach
Mieszkańcy województwa mazowieckiego mają do wyboru wiele atrakcyjnych połączeń w popularnych kierunkach. Jak co roku, największym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie Tatry. Z Warszawy do Zakopanego pojedziemy ekonomicznymi pociągami TLK Małopolska albo TLK Karpaty, a także wyruszającym wczesnym rankiem składem IC Karłowicz. Najszybciej z Warszawy do zimowej stolicy Polski dostaniemy się pociągiem EIC Tatry. Po drodze skład zatrzyma się w Krakowie i Nowym Targu.

Mieszkańcy Szczecina oraz Wrocławia mogą skorzystać z dodatkowych połączeń z Zakopanem przygotowanych przez przewoźnika na ferie. Tych pierwszych w podróż zabierze IC Podhalanin, a wrocławianie skorzystają z IC Halny.

W Beskid Śląski, a dokładnie do Wisły, mieszkańców Warszawy zabiorą pociągi IC Daszyński oraz IC Kormoran. Natomiast do Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby, skąd blisko na narciarskie stoki, podróżnych codziennie zabiorą składy TLK Orzeszkowa i TLK Karkonosze, a w weekendy pociąg IC Śnieżka. Każdy z nich po drodze zatrzyma się między innymi w Opolu oraz Wrocławiu. Mieszkańcy tych dwóch miast do Jeleniej Góry dojadą także składem IC Matejko.

Może na morze lub city break?
Nie każdy jednak musi być fanem zimowych sportów czy górskich wycieczek. Co zrobić jeśli nie czujemy się dobrze z nartami na naszych nogach, wędrówki po szlakach nie są dla nas, a zatłoczone górskie miejscowości wolimy omijać szerokim łukiem? Jeśli poszukujesz wyciszenia i chcesz odpocząć od tłumów, dobrą alternatywą dla gór okaże się polskie morze. W tej porze nadmorskie miejscowości stają się ciche i praktycznie pozbawione turystów. Rozległe plaże to idealne miejsca do długich spacerów brzegiem morza, podczas których wdychamy świeże i pełne jodu powietrze. Alternatywą jest wizyta w jednym z polskich miast, np. w takim w którym jeszcze nie byliśmy.

Planując podróż z Warszawy na północ, możemy wybierać pomiędzy szybkimi połączeniami EIP, które do Gdańska docierają w około 2,5 godziny. Na tej trasie dostępne są również ekonomiczne pociągi, m.in. IC Sobieski i TLK Lubomirski. Ze stolicy Polski dojedziemy także do Kołobrzegu. Możemy wybrać skład IC Zamoyski, który po drodze zatrzyma się między innymi w Toruniu czy Bydgoszczylub pociąg Pendolino, z którego możemy wysiąść chwilę wcześniej w Koszalinie. Dodatkowo mieszkańcy stolicy mogą skorzystać z 16 par połączeń do Poznania, 17 do Katowic, 14 do Wrocławia i 20 par pociągów do Łodzi.

Pasażerowie z Opola mają z kolei do wyboru IC Artus i IC Matejko, które zabiorą ich odpowiednio do Przemyśla oraz do Gdyni lub Szczecina. Wyruszając na zimowe zwiedzanie miast, mieszkańcy Opola mają do wyboru bezpośrednie pociągi do Krakowa – trasę obsługują m.in. składy IC Siemiradzki oraz IC Piast, który dojeżdża też do Trójmiasta. Do Wrocławia i Warszawy dojadą m.in. pociągiem IC Fredro.

W trakcie ferii mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z 14 par pociągów do Warszawy, 17 do Poznania oraz 15 do Krakowa. Wygodną podróż do stolicy Polski zapewnią m.in. IC Łużyce albo IC Konopnicka. Najszybsza na tej trasie jest EIC Panorama, która pokona ją w 3 godziny i 46 minut. Aby zobaczyć słynne poznańskie koziołki wrocławianie mogą skorzystać m.in. z IC Szyndzielnia lub IC Szkuner. Do Krakowa z Wrocławia dojedziemy natomiast m.in. składami IC Wawel lub IC Wyspiański.

Mieszkańcy Szczecina mogą liczyć również na dogodne połączenie z Krakowem. Najszybszym pociągiem na tej trasie jest IC Chełmoński, który zatrzymuje się po drodze m.in. w Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach. Chętni na zobaczenie Wrocławia mają do dyspozycji także m.in. składy IC Matejko czy TLK Wyczółkowski. Osoby chcące odwiedzić podczas ferii Warszawę, mogą do niej dotrzeć m.in. składami EIC Chrobry, IC Mewa, IC Podlasiak czy IC Górski.

Zimowy odpoczynek za granicą
Podróżni, którzy szukają odmiany od odpoczynku w kraju mogą skorzystać z oferty połączeń międzynarodowych. Z Wrocławia i Opola można wybrać się do Berlina składem IC Odra a do Wiednia pociągiem IC Danubius. Z kolei pasażerowie z Warszawy mogą skorzystać z 15 par połączeń międzynarodowych. Wygodnie dojadą m.in. do Berlina. Ze stolicy kursuje aż 6 par pociągów do tego miasta. Mieszkańcy stolicy mogą też wybrać się w podróż do Monachium pociągiem IC Chopin, który po drodze zatrzyma się, m. in. w Ostrawie, Wiedniu i Salzburgu.

Wzmocnienia w okresie ferii
Dodatkowo wraz z wejściem 10 grudnia rocznego rozkładu jazdy spółka wzmocniła kursujące pociągi ponad 70 wagonami i 9 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Ponadto w razie potrzeb i możliwości technicznych PKP Intercity będzie wzmacniać kolejne pociągi dodatkowymi wagonami.

Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.

Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.