Święto Narodzenia Chrystusa w warszawskiej katedrze prawosławnej

Obchody święta Narodzenia Jezusa Chrystusa w warszawskiej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny rozpoczęło całonocne czuwanie, któremu podobnie jak św. Liturgii przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony metropolita Sawa w asyście miejscowego kleru.

Na zakończenie wieczornego nabożeństwa metropolita Sawa zwrócił się do wiernych z okolicznościowym słowem, w którym podkreślił niezgłębioną ludzkiemu rozumowi tajemnicę Wcielenia Syna Bożego. Hierarcha podkreślił konieczność powrotu ludzkości do jedności z Bogiem, który staje się człowiekiem, by człowiek ponownie mógł stać się dzieckiem Bożym. Składając wiernym świąteczne pozdrowienia Jego Eminencja życzył, aby światło betlejemskiej gwiazdy towarzyszyło każdemu w codzienności, odganiając grzech i wszelkie zło. Metropolita Sawa życzył zebranym i ich rodzinom błogosławionych, pełnych duchowego spokoju świąt oraz pokoju na świecie.

Wzorem minionych lat w katedrze metropolitalnej odprawiono nocne nabożeństwa święta Narodzenia Chrystusa. Po nich podobnie jak i po centralnej św. Liturgii najmłodszych parafian obdarowano słodkościami przygotowanymi przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS.

W trakcie centralnej św. Liturgii odczytano List Bożonarodzeniowy Soboru Biskupów.

Po zakończeniu św. Liturgii miała miejsce doksologia święta oraz wspólne kolędowanie. Przed nią z arcypasterskim pouczeniem zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, który zaakcentował znaczenie obchodzonego święta w dziele zbawienia ludzkości. Wiele ojcowskiej uwagi poświęcono trudnościom trapiącym otaczającą rzeczywistość i wyzwaniom, jakie stawia przed wiernymi obecny czas. W tym kontekście metropolita Sawa zaznaczył, że każdy wierny musi stać się bardziej świadomym, aktywnym członkiem Cerkwi. Nie wystarczy nazywać siebie prawosławnym. Przynależność do Cerkwi prawosławnej musi być potwierdzana w codziennym życiu, odważnym świadectwem wiary w Chrystusa, wiernością nauczaniu Cerkwi i tradycjom przekazanym przez poprzedników. W tej kwestii, jak zaznaczył hierarcha, nie może być żadnych ustępstw i rozmieniania na drobne dorobku duchowego Cerkwi, ponieważ czyniąc tak, szargamy testament naszych ojców i matek, którzy niejednokrotnie oddawali życie za prawosławie. Kończąc, Jego Eminencja złożył zebranym świąteczne życzenia życząc, by narodzony Bogomłodzieniec Chrystus błogosławił światu, obdarowując go miłością i pokojem, zaś każdego z nas zdrowiem duchowym i cielesnym.

W świątecznych uroczystościach w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie modliła się znaczna liczba wiernych, których z trudnością pomieściła świątynia. Przeważająca większość z nich przystąpiła do sakramentu spowiedzi i św. Eucharystii.

W godzinach wieczornych w stołecznej katedrze odprawiono wielką wieczernię, po której wierni wraz z duchowieństwem wspólnie kolędowali.

zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.