Kolejna partia środków ochrony osobistej dotarła na Mazowsze

To już druga dostawa materiałów medycznych zamówionych przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach realizowanego projektu unijnego. Dziś do Warszawy przyleciało ponad 13 ton środków ochrony epidemiologicznej i wyposażenia medycznego dla mazowieckich szpitali o wartości ponad 9 mln zł.

Choć w całej Polsce powoli znoszone są obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem, my cały czas aktywnie działamy, bo zagrożenie nadal istnieje, na co wskazują statystyki światowe, w tym europejskie. Dlatego nadal kupujemy sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, a dzisiejszy transport z Pekinu jest tego najlepszym dowodem – zaznacza marszałek Adam Struzik.

W ramach drugiej, ostatniej dostawy na Mazowsze przetransportowano milion sterylnych masek medycznych, milion masek chirurgicznych oraz 500 tys. maseczek ochronnych KN95.

Maseczki chińskie KN95 (norma GB2626-2006) dopuszczone są do użytkowania w Polsce w ramach zwalczania pandemii Covid-19 obok produktów europejskich FFP2 i FFP3 oraz pozaeuropejskich, spełniających określone normy amerykańskie, japońskie i australijskie – potwierdzonych zgodnie z wytycznymi Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

W przypadku produktów sprowadzanych przez samorząd Mazowsza, spełnianie norm ochrony KN95 zostało zweryfikowane na podstawie dokumentacji z wyników testów na próbkach przeprowadzonych przez uprawnioną jednostkę sprawdzającą, m.in. na przenikanie drobnego pyłu zawieszonego chloru sodu (sprawność ≥ 98,5%).

Zakupy są elementem realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu, w ramach RPO WM 2014-2020. Dzięki porozumieniu samorządu Mazowsza z China Sinopharm International Corporation, w ramach którego zamówiono sprzęt oraz wyposażenie ochrony medycznej i indywidulnej do walki z wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) na Mazowsze sprowadzono łącznie ponad 28 ton środków medycznych w tym: 5,5 mln maseczek ochronnych (w tym półmasek ochrony indywidulanej KN95, maseczek medycznych i chirurgicznych), a także 1 mln medycznych rękawiczek ochronnych, 30 tys. gogli, 30 tys. przyłbic medycznych oraz 640 termometrów do zdalnego pomiaru temperatury ciała. W sumie zrealizowano zamówienie o wartości ponad 16 mln zł.

Realizacja zamówienia i transportu materiałów do Polski była możliwa dzięki współpracy samorządu Mazowsza z chińskimi agendami państwowymi, w tym Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie i Ministerstwem Handlu ChRL oraz wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i kierownictwa Medical Cargo LO

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.