Kolejny raz przekroczył prędkość. Tym razem zapłacił podwójnie

Policjanci z kozienickiego Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali kierowcę peugeot, który po raz kolejny przekroczył prędkość o ponad 50 km/h. Za „recydywę” zapłacił mandat w wysokości 4 tys. zł. Pożegnał się także z prawem jazdy na okres 3 miesięcy.

Policjanci z kozienickiego ruchu drogowego we wtorek (26.12) tuż po godzinie 14 w miejscowości Mozolice Duże na drodze krajowej numer 48 zauważyli peugeota, którego kierowca na obszarze zabudowanym jechał zdecydowanie szybciej niż zezwalają na to przepisy. Pomiar prędkości wykazał, aż 111 km/h. Pojazd został zatrzymany do kontroli drogowej. Za kierownicą peugeota siedział 44-letni mieszkaniec powiatu kozienickiego. Jak się okazało kierowca, kilka miesięcy temu był już karany za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

Mundurowi, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na 44-latka mandat w ramach recydywy, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia – w tym wypadku było to 4 000 złotych. Kierujący za popełnione wykroczenie drogowe otrzymał także 14 punktów karnych i zostało zatrzymane mu prawo jazdy. Teraz od momentu opłacenia mandatu, bieg rozpoczął roczny okres, po którym zredukują się punkty za popełnione wykroczenie.

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną. Wprowadzona „recydywa” dotyczy między innymi poważnego przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też złamania zakazu wyprzedzania. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną kwotą mandatu.

Przypominamy, że nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć na przykład przekroczenia prędkości o:

31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;
41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych;
„recydywa” dotyczy też wykroczeń takich jak:

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.
Pamiętajmy, że to my jako uczestnicy ruchu drogowego, decydujemy o naszym zachowaniu na drodze. A tym samym decydujemy, czy dotknie nas ewentualna odpowiedzialność za popełnione wykroczenia drogowe.

podkom. Ilona Tarczyńska/ KPP w Kozienicach

Ocena: 0/5 (0)
Udostępnij
Udostępnij

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.