Łamali prawo świadcząc usługi przewozowe osób na terenie Warszawy

W ramach akcji przeciwdziałania nielegalnym przewozom pasażerów przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie dokonali kontroli legalności pobytu cudzoziemców świadczących tego typu usługi, w wyniku, których zatrzymano czterech mężczyzn za nielegalny pobyt oraz posłużenie się sfałszowanymi dokumentami.

Kontrolą legalności pobytu objęto ośmiu cudzoziemców m.in.: obywateli Gruzji, Tadżykistanu oraz Uzbekistanu. Mężczyźni, na co dzień trudnili się przewozem osób na terenie Warszawy, poprzez wykorzystanie jednej z popularnych aplikacji mobilnych. W wyniku kontroli funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby – trzech obywateli Gruzji i jednego obywatela Tadżykistanu. Dwóch z nich przebywało w naszym kraju nielegalnie, poza tym Tadżyk i dwóch Gruzinów legitymowało się sfałszowanymi dokumentami tj. prawem jazdy, a jeden z Gruzinów posiadał w swoim paszporcie 8 sfałszowanych odbitek stempli czeskiej, węgierskiej i gruzińskiej kontroli granicznej. Mężczyźnie zarzuca się również dwukrotne przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom do Niemiec.

Po zatrzymaniu i przesłuchaniu, Gruzinowi przedstawiono zarzut za czyn z art. 270 § 1 kk. (posłużenie się sfałszowanym dokumentem), do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia w sprawie. Wobec niego zostało również wszczęte postępowanie administracyjne w kierunku wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Po czynnościach Gruzin został osadzony w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych przy PSG w Warszawie, natomiast dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie mężczyzny w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Pozostali zatrzymani – Tadżyk i dwóch Gruzinów – usłyszeli zarzuty posłużenia się przed funkcjonariuszem Straży Granicznej sfałszowanym prawem jazdy ( art. 270 § 1 kk.). Z uwagi, że pobyt jednego z Gruzinów na terytorium RP był nielegalny, wobec niego wszczęto także procedurę administracyjną zakończoną wydaniem decyzji zobowiązującej do powrotu z dobrowolnym terminem powrotu do kraju pochodzenia wynoszącym 30 dni oraz zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz państw obszaru Schengen na okres 2 lat.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.