poniedziałek, 25 października 2021

Leszno: Parafia św. Jana Chrzciciela (Mariawici)

W 1906 pozostający w konflikcie z miejscowym proboszczem, wikariusz parafii rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela ks. Adam Furmanik postanowił wraz z kilkoma tysiącami wiernych przejść do Kościoła mariawickiego, zgodnie z wolą większości cała miejscowa świątynia miała przejść pod jurysdykcję nowego Kościoła.

Miejscowy proboszcz ks. Podbielski opuścił w niesławie zabudowania parafialne, a na jego miejsce placówkę objął ks. Kaim. 22 kwietnia 1906 w pierwszą niedzielę po Wielkanocy proboszcz sąsiedniej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie ks. Piotr Mystkowski zorganizował liczącą kilka tysięcy ludzi zbrojną wyprawę do Leszna z krzyżem, chorągwiami, jazdą konną i bronią palną. Doszło do bitwy, w której zostało ciężko rannych około 80 osób. Po starciach z oddziałem wojska, mariawici musieli opuścić dotychczasowy kościół i postanowili założyć kaplicę na Grądach, której pierwszym proboszczem został ks. Furmanik.

Mariawici lesznowscy wznieśli własny kościół, dwa domy parafialne z ochronką dla dwustu dzieci, przytułkiem, salami nauki tkactwa i szwalnictwa. Od 1908 działa przy parafii orkiestra dęta. W 1909 parafia z okolicznymi miejscowościami liczyła ponad tysiąc mariawitów, obok kapł. Furmanika pracował w niej także kapł. Roman Maria Cyryl Żmudzki. W 1920 w mariawickiej parafii w Lesznie odbył się zjazd esperantystów pod przewodnictwem Feliksa Zamenhofa – brata twórcy Esperanto.

Uroczystość jubileuszowa z okazji 100-lecia istnienia Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lesznie, odbyła się w święto patrona parafii – św. Jana Chrzciciela – w sobotę 24 czerwca 2006. 22 czerwca 2013 odbyła się uroczysta konsekracja nowego ołtarza, której w obecności licznych duchownych i wiernych dokonał bp Piotr Maria Bernard Kubicki.

Nabożeństwa:
Niedziela:
9:00 Msza Święta 18:00 Nieszpory


Nasi partnerzy