Na Mazowszu wręczono pierwsze w kraju promesy na zakup samochodów pożarniczych

20 marca w Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu odbyła się uroczystość z okazji wręczenia pierwszych w kraju promes na zakup samochodów pożarniczych, które są wynikiem realizacji Programu „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”.

Przekazane promesy zapewniają jednostkom OSP otrzymanie dofinansowania ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Komendy Głównej PSP.

W wydarzeniu uczestniczyli, m.in.:
– Pani Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska,
– Pan Wojciech Skurkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
– Pani Agnieszka Górska – Poseł na Sejm RP,
– Pani Anna Kwiecień – Poseł na Sejm RP,
– Pan Marek Suski – Poseł na Sejm RP,
– Pan Dariusz Bąk – Poseł na Sejm RP,
– Pan Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki,
– gen. brygadier Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny PSP,
– st. bryg. Jarosław Piotrowski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP,
– Pan Sławomir Mazurek – Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,
– Pan Marian Niemirski – Starosta Powiatu Przysuskiego,
– Pan Waldemar Trelka – Starosta Powiatu Radomskiego.

Promesy wręczono 19 jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego.
Promesy na zakup ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych (GCBA) odebrali druhowie z OSP: Boże i Rdzuchów.
Promesy na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych (GBA) odebrali druhowie z OSP: Radzanów, Goszczyn, Jasieniec, Machcin, Gniewoszów, Nowa Wieś, Tymienica, Krępa Kościelna, Skrzynno, Odrzywół, Rzuców, Jedlińsk, Sucha, Skłoby i Zwoleń.
Promesy na zakup lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych (GLBA) otrzymali druhowie z OSP: Kruszew i Orońsko.

Zaproszeni goście gratulowali druhom pozyskania nowych samochodów oraz składali podziękowania za bezinteresowność w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi i sumienną pracę na rzecz bezpieczeństwa.

675 wozów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych

22 lutego br. wiceminister Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2023 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Do jednostek OSP trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich.

Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest priorytetem rządu. Istotne dla tego bezpieczeństwa jest funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). Jednostki zostaną wyposażone w 675 nowych wozów strażackich. To ogromne wsparcie, dzięki któremu druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru. Sprzęt pozwoli na ratowanie życia oraz mienia obywateli. Od 2016 roku stale podnosimy wydatki na rozwój remiz strażackich. Zakup nowego sprzętu realizowany jest z programów rządowych.

Program „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

Środki rozdysponowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą na zakup sprzętu i wyposażenia.

Opracowanie: sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: mł. kpt. Adrian Skrzek – Komenda Miejska PSP w Radomiu, Mateusz Pałka.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.