Niezwykła postawa pokrzywdzonego – pieniądze na koncie a sprawca w rękach policjantów

Prowadzone na szeroką skalę edukacja i profilaktyka seniorów przynoszą oczekiwane efekty. Tak można by podsumować wyjątkową czujność oraz bardzo odpowiedzialne zachowanie i postępowanie mieszkańca Rembertowa. Mężczyzna nie tylko nie dał się oszukać na 300 tysięcy , ale też w ogromnej mierze przyczynił się i pomógł w zatrzymaniu podejrzanego. 32-latek usłyszał zarzut, na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt.

Mężczyzna, który kilka dni temu zatelefonował do komisariatu w Rembertowie był perfekcyjnie przygotowany i posiadał szeroką wiedzę. Był świadomy tego, czego przed chwilą doświadczył, wiedział prawie wszystko na temat oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka, prokuratora, czy funkcjonariusza CBŚP”. Dlatego od razu zaalarmował Policję i zgłosił swój akces wzięcia udziału w prowokacji oraz prawdziwej policyjnej akcji, tak by funkcjonariusze mogli zatrzymać podejrzanego.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że otrzymał telefon na numer stacjonarny, ktoś kto przedstawił się jako policjant zaalarmował, że pieniądze złożone na koncie w banku są zagrożone. Dlatego polecił wypłatę 300 tysięcy złotych i dostosowanie się do kolejnych dyspozycji.

Policjanci z komisariatu w Rembertowie od razu przystąpili do działania. Dokonali niezbędnych sprawdzeń i ustaleń. W sposób szczególny przygotowali samego zawiadamiającego, wszystko dokładnie i spokojnie objaśnili i zapewnili mu bezpieczeństwo.

Ścisła współpraca kryminalnych, dzielnicowych i patrolowców z komisariatu przy ulicy Plutonowych oraz samego zgłaszającego zaowocowała zatrzymaniem 32-latka w momencie, kiedy odebrał od pokrzywdzonego kopertę, w której zamiast spodziewanych prawie 500 tysięcy złotych były pocięte kartki papieru.

Śledczy zabezpieczyli wszystkie dowody, zgromadzili obszerny materiał, który następnie został przedłożony w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Praga-Południe. 32-latek usłyszał zarzut za oszustwo. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec podejrzanego.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Południe.

Czujność i ogromne zaangażowanie, jakimi wykazał się pokrzywdzony zasługują na najwyższe uznanie. Policjanci, a szczególnie ci, którzy edukują w zakresie oszustw, i głównie tych dokonywanych na osobach starszych metodą „na wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBSP” cieszą się bardzo z każdej udaremnionej próby wyłudzenia pieniędzy. W tym przypadku dodatkowo pokrzywdzony w znaczący sposób przyczynił się do zatrzymania sprawcy. Wielki szacunek.

podinsp. Joanna Węgrzyniak

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.