Pilne
  • Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski                Wybory wygrane w I turze: Warszawa - Rafał Trzaskowski *** Płock - Andrzej Nowakowski *** Grodzisk Mazowiecki - Tomasz Krupski *** Ciechanów - Krzysztof Kosiński *** Płońsk - Andrzej Pietrasik *** Mińsk Mazowiecki - Marcin Jakubowski *** Piaseczno - Daniel Putkiewicz *** Otwock - Jarosław Margielski *** Pruszków - Piotr Bąk *** Przasnysz - Łukasz Chrostowski *** Sierpc - Jarosław Perzyński *** Żyrardów - Lucjan Chrzanowski

NOWO PRZYJĘCI POLICJANCI ŚLUBOWALI PRZED ROZPOCZĘCIEM KURSU

82 nowych policjantów wypowiedziało dziś słowa roty. Uroczysta zbiórka z okazji ślubowania odbyła się w Białej Sali Komendy Stołecznej Policji. 60 funkcjonariuszy i 22 funkcjonariuszki, rozpoczynających służbę w garnizonie stołecznym, po przeszkoleniu podstawowym zasili Oddział Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Po złożeniu meldunku I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji wprowadzono poczet sztandarowy, po czym 22 policjantki i 60 policjantów, którzy pomyślnie przeszli wszystkie etapy postępowania rekrutacyjnego, wypowiedziało słowa roty za I Zastępcą Komendanta Stołecznego Policji ds. kryminalnych insp. Krzysztofem Smelą: „… ślubuję służyć wiernie narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (…) pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom RP, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych (…) strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej (…)”.

Po złożeniu ślubowania, nowych policjantów uroczyście powitał I Zastępca Komendanta Stołecznego insp. Krzysztof Smela: – Jestem dumny, że mogłem Was powitać w szeregach policjantów garnizonu stołecznego. Na pewno ten dzisiejszy dzień na długo pozostanie w Waszej pamięci, dlatego że to właśnie tutaj w Pałacu Mostowskich, w siedzibie Komendy Stołecznej Policji, przed Konstytucją Rzeczypospolitej, sztandarem Komendy Stołecznej Policji wypowiedzieliście słowa roty ślubowania.

Zwracając się do nowych policjantów i policjantek Komendant podkreślił, że po ukończeniu kursu podstawowego trafią do Oddziału Prewencji Policji Komendy Stołecznej: – podczas Waszej kariery niektórzy z Was będą zmieniać jednostki i komórki organizacyjne tak, aby każdy z Was znalazł dla siebie to najlepsze miejsce, na którym będzie się spełniał bardzo dobrze zawodowo i doskonale czuł.

Jak zauważył Komendant insp. Smela podczas służby w Komendzie Stołecznej oprócz podstawowych zadań, policjanci będą mieli możliwość wykonywania także tych najtrudniejszych: – będziecie brali udział w zabezpieczeniu uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, zabezpieczać wizyty prezydentów i premierów najważniejszych państw na świecie, czy też zgromadzeń publicznych i największych imprez masowych. Będziecie mieli również możliwość służyć w wyspecjalizowanych komórkach pionu kryminalnego Komendy Stołecznej Policji i zwalczać przestępczość.

– Pamiętajcie, zawód policjanta to nie praca, to służba – podsumował I Zastępca Komendanta Stołecznego – niech słowa roty ślubowania towarzyszą Wam przez całą Waszą karierę, zarówno w chwilach, kiedy będziecie odnosić największe sukcesy, ale także w trudnych momentach. To, że wstąpiliście w szeregi Policji świadczy o Waszej odwadze i determinacji, pamiętajcie jednak, że jest to także wielkie zobowiązanie wobec społeczeństwa.

Ten dzisiejszy dzień jest pierwszym krokiem w Waszej pracy policjanta – zwrócił się do nowo przyjętych policjantów Kapelan Komendy Stołecznej Policji ks. Jacek Kuziel: – przyjmujecie na siebie obowiązek zabezpieczania naszej Ojczyzny, a czasem nie jest on wcale łatwy. Za granicami, niedaleko nas trwa wojna – to wszystko w czym od dziś będziecie brali udział nie będzie już grą komputerową, nie będzie na niby, ale będzie jak najbardziej na serio i na poważnie. Zachęcam Was do tego, abyście w swoim kształtowaniu się jako policjanci nie sięgali tylko do obecnych sprawdzonych technik, ale zachęcam też do tego, aby poznawać historię, spojrzeć wstecz na 100-letnią polską Policję i przyjrzeć się jej bohaterom, jakim np. był podinspektor Marian Kozielewski – były Komendant Policji Państwowej, a obecnie patron stołecznej Policji, którzy stanowią etos polskiego policjanta. Zawód policjanta to nie tylko sprawność umysłowa czy fizyczna, ale to też dbałość o ducha, dlatego zachęcam Was do tego, abyście w swoim rozwoju również o tym pamiętali.

10 stycznia 2023 roku policjanci rozpoczną kilkumiesięczny kurs w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, podczas którego zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne w służbie.

Po ukończeniu szkolenia podstawowego policjanci rozpoczną pracę w stołecznym garnizonie.

Tekst: Edyta Adamus
Foto: asp. szt. Krzysztof Chwała, Marek Szałajski
Film. sierż. szt. Rafał Markiewicz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.