Obchody 120-lecia OSP w Raciążu

17 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 120-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu (powiat płoński). Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jarosławowi Piotrowskiemu, po czym odegrano hymn narodowy oraz podniesiono flagę państwową.

W dalszej kolejności nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej powstanie jednostki, na której znalazł się napis: „W hołdzie strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu. Za ofiarność i bezinteresowną pomoc społeczeństwu w 120 rocznicę powstania – mieszkańcy Raciąża.”

Następnie pododdziały i zaproszeni goście przemaszerowali do kościoła Parafii pw. Świętego Wojciecha w Raciążu, gdzie wzięli udział w Mszy Świętej w intencji strażaków i ich rodzin. Po nabożeństwie na placu przed budynkiem Urzędu Miasta w Raciążu odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się symboliczną minutą ciszy, by uczcić pamięć druha założyciela Romana Wnorowskiego oraz wszystkich zmarłych członków jednostki.

Prezes OSP dh Jarosław Krupiński przywitał uczestników obchodów oraz zaprezentował jednostkę. Powstała w 1903 roku OSP w Raciążu obecnie liczy 21 czynnych druhen i druhów, którzy w ubiegłym roku interweniowali 115 razy. W tym roku dotąd brali oni udział w 33 akacjach ratowniczych. Jednostka od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ponadto, podczas trwania uroczystości wyświetlany był film przedstawiający historię jednostki.

Następnie strażacy ochotnicy zostali odznaczeni, m.in.: „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej”, Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz Odznakami „Strażak Wzorowy”, wręczono również pamiątkowe statuetki za wieloletnią służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu.

W obchodach udział wzięli:
– Maciej Wąsik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
– Elżbieta Gapińska – Posłanka na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
– Jan Maria Jackowski – Senator Rzeczpospolitej Polskiej,
– Maciej Jakubowski – przedstawiciel Posła Marcina Kierwińskiego,
– Łukasz Gołębiewski – Dyrektor Biura Poselskiego Rafała Romanowskiego,
– Jacek Sokołowski – Radca Komenda Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
– Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego,
– Artur Czapliński – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
– nadbryg. Jarosław Piotrowski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
– Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży pożarnych RP,
– st. bryg. w stanie spoczynku Antonii Czapski – Członek Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (były Komendant PSP w Płońsku),
– Artur Adamski – Członek Zarządu Powiatu Płońskiego,
– Jacek Ryziński – Radny Rady Powiatu Płońskiego,
– st. bryg. Artur Czachowski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku,
– nadkom. Andrzej Mikołajewski – Komendant Komisariatu Policji w Raciążu,
– druh Aleksander Jarosławski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Płońsku,
– Mariusz Godlewski – Burmistrz Miasta Raciąż wraz z pracownikami,
– Paweł Chrzanowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Raciążu wraz z radnymi,
– Grzegorz Domański – Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Raciążu,
– Zbigniew Sadowski- Wójt Gminy Raciąż,
– Grażyna Rogowska – Przewodnicząca Rady Gminy Raciąż,
– ks. Kanonik Roman Bagiński – Ekonom Diecezjalny Diecezji Płockiej,
– ks. Kanonik Wiesław Kosiński – Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Raciążu,
– ks. Kanonik Stanisław Czyż – były Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Raciążu,
– ks. Kanonik Adam Dariusz Żuławnik – kapelan miejsko-gminnego ZOSP RP,
– byli Komendanci Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku
– Prezesi, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta Raciąż,
– druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu oraz okolicznych jednostek.

Na zakończenie uroczystych obchodów zaproszeni goście zabrali głos składając gratulacje i podziękowania strażakom za ich wspaniałą działalność na rzecz lokalnej społeczności. Sekretarz Stanu Pan Maciej Wąski zwrócił się do druhen i druhów słowami: „W 1903 r. w Raciążu powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Było to wielkie wydarzenie i wielka sztafeta pokoleń. Blisko sześć pokoleń, które tworzyły i tworzą Ochotniczą Straż Pożarną w Raciążu, funkcjonującą do dziś. Działa ona bardzo profesjonalnie i jest tworzona przez młodych ludźmi. 120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu to sztafeta pokoleń. OSP rośnie w siłę – dysponuje świetnym sprzętem, świetnym wyposażeniem, ale to nie jest największy kapitał. Największym kapitałem są ludzie. I tego Wam serdecznie gratuluję.”

Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Piotrowski podczas swojego wystąpienia podziękował druhom, podkreślając ich zaangażowanie w codzienną, często niebezpieczną służbę oraz życzył wszelkiej pomyślności strażakom i ich rodzinom. Obchody 120-lecia jednostki OSP w Raciążu zakończyły się paradą samochodów pożarniczych ulicami miasta. Wzięło w niej udział kiladziesiąt wozów wykorzystywanych w straży pożarnej na przestrzeni lat – zarówno sprzed kilkunastu dekad, jak i te używane obecnie.

Opracowanie: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: Komenda Powiatowa PSP w Płońsku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.