Obraz Ecce Homo w rejestrze zabytków

Do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego został wpisany obraz ,,Ecce Homo” znajdujący się w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Obraz został namalowany w technice olejnej. Pochodzi z 1871 r. Przedstawia stojącego Jezusa z skrępowanymi rękami, z cierniową koroną.

Przedstawienie Chrystusa Ecce Homo utrzymane jest w kanonie charakterystycznym dla nowożytnej polskiej ikonografii przedmiotowego motywu malarskiego. Charakteryzował się stopniową redukcja tematu i w efekcie do ukazywania wyłączenie postaci samotnego Zbawiciela. Miało to uświadamiać widzowi charakter samotności Chrystusa w obliczu straszliwej męki.

Kanoniczne opracowanie obrazu widoczne jest również w niekoncentrowaniu się nieznanego autora na śladach biczowania Mesjasza. W zamian umieszcza ciężar emocjonalny dzieła w twarzy Chrystusa, a przede wszystkim w jego łagodnym spojrzeniu kierowanym przed siebie.

Obraz ma wysokie walory estetyczne Jego oryginalność a także ciekawe walory naukowe są istotne dla badań nad rozwojem ikonografii dzieł malarstwa sakralnego drugiej polowy XIX wieku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.