Oddziały zakaźny i psychiatryczny w Ciechanowie gotowe!

Budowa nowego obiektu przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie zakończona. Już niebawem przeniosą się do niego oddziały zakaźny i psychiatryczny. Na budowę obiektu Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył w sumie ponad 45 mln zł.

Jedna z największych inwestycji na północnym Mazowszu zakończona! Przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie powstał nowoczesny obiekt, do którego już niebawem przeniosą się oddziały zakaźny i psychiatryczny wraz z poradniami.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk podkreśla, że samorząd województwa od lat dofinansowuje placówki służby zdrowia w całym regionie. – Na budowę oddziałów zakaźnego i psychiatrycznego przeznaczyliśmy ponad 45 mln zł. To inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców regionu ciechanowskiego.

Inwestycja jest prawie w całości finansowana ze środków z budżetu województwa mazowieckiego. Od 2021 r. sejmik przeznaczył na nią już w sumie ponad 45 mln zł. Projekt obejmował przebudowę i rozbudowę dotychczasowego budynku oddziału zakaźnego oraz zagospodarowanie terenu wokół. Do rozbudowanego obiektu zostanie przeniesiony również oddział psychiatryczny, który obecnie mieści się w pawilonie znacznie oddalonym od szpitala.

Radna województwa mazowieckiego Wiesława Krawczyk podkreśla, że chociaż o pandemii mówi się w tej chwili zdecydowanie mniej, zagrożenie nie minęło. – Nowy oddział zakaźny to zabezpieczenie dla regionu na wypadek większej liczby zachorowań. Szpital będzie mógł uruchomić dodatkowe piętro i tam hospitalizować pacjentów. Nie można także zapominać o nowych, lepszych warunkach dla oddziału psychiatrycznego. Sejmik województwa wspiera rozwój psychiatrii na Mazowszu.

Nowy budynek składa się z trzech kondygnacji – parteru i dwóch pięter. Na parterze będą się mieścić oddział psychiatryczny oraz zakaźno-obserwacyjny. Pierwsze piętro zajmie oddział zakaźny, z kolei drugie piętro pozostanie do dyspozycji w przypadku wybuchu pandemii.

To duża i bardzo ważna inwestycja dla ciechanowskiego szpitala. W imieniu naszych pacjentów dziękuję za ogromne wsparcie finansowe, które pozwoliło na jej realizację. Nowoczesna infrastruktura bardzo poprawi komfort hospitalizacji pacjentów oddziału psychiatrycznego i oddziału obserwacyjno-zakaźnego przystosowanego teraz również do działania w czasie epidemii – mówi Andrzej Juliusz Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Oddział obserwacyjno-zakaźny

Na parter i pierwsze piętro budynku już niebawem przeniesie się oddział zakaźno-obserwacyjny. Na parterze ulokowano wejście do oddziału oraz boks melcerowski dla pacjentów z chorobami wysoko zakaźnymi. Znajduje się tu również izba przyjęć, zaplecze pielęgniarskie, hol windowy i klatka schodowa. Na pierwszym piętrze są sale dla 18 pacjentów, w tym 3 izolatki, z węzłami sanitarnymi. Są tu też gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarska, pokoje administracyjne i łazienki. W razie wzmożenia zachorowań na choroby zakaźne zostanie uruchomione drugie piętro budynku.

Oddział psychiatryczny na parterze

Gdy tylko teren wokół budynku zostanie ogrodzony, do nowego obiektu przeniesie się Oddział Psychiatryczny. W budynku zostały wydzielone przestrzenie dla oddziału dziennego i całodobowego.

Do dyspozycji oddziału całodobowego jest 15 sal chorych, w tym 2 izolatki, z węzłami sanitarnymi dla 41 pacjentów. Są tam również sale terapeutyczne, pokoje lekarskie, pokoje administracyjne oraz węzły sanitarne dla pacjentów i personelu.

Zagospodarowano także część podziemną obiektu, gdzie znajdują się pomieszczenia techniczne, rozdzielnia elektryczna główna, szatnie dla pracowników, windy i łazienki.

Część prac zostanie wykonana w najbliższym czasie. Modernizację przejdzie tunel prowadzący z głównego szpitala do nowego budynku, a teren wokół zostanie zagospodarowany. Powstaną chodniki i jezdnia, oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenie. Zaplanowano również budowę boiska sportowego dla pacjentów oddziału psychiatrycznego. Całość uzupełnią trawniki i nasadzenia roślinne – rośliny ozdobne, drzewa liściaste i iglaste.

Medale i dyplomy

Otwarcie zmodernizowanych pawilonów stało się okazją do uhonorowania pracowników placówki Medalami Pamiątkowymi „Pro Masovia” oraz dyplomami uznania.

Medale za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego otrzymali:
Grażyna Płoska – Koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego
Antoni Ferenc – Koordynator Oddziału Psychiatrycznego.

Dyplomy uznania, w podziękowaniu za pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju szpitala oraz cenny wkład wniesiony w podnoszenie standardów opieki zdrowotnej na Mazowszu otrzymała dyrekcja placówki oraz 19 pracowników. Odznaczenia wręczył wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.