Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi II etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie jednostki wojskowej JW. 4226 w Rembertowie, gdzie w latach 1944-45 znajdował się obóz dla jeńców wojennych NKWD, a wcześniej niemiecki obóz pracy przymusowej dla Polaków. W toku prowadzonych prac ujawniono liczne groby ze szczątkami ofiar.
Przygotowanie do przeprowadzenia prac poszukiwawczych rozpoczęto jesienią 2020 r., w związku ze zgłoszeniem dokonanym przez aktualnego dysponenta terenu – 2. Regionalną Bazę Logistyczną (JW. 4226). Z informacji przekazanych przez wnioskodawcę wynikało, iż na wspomnianym terenie wciąż mogą znajdować się pochówki więźniów obozu. Potwierdzeniem przypuszczeń były zarówno zachowane relacje świadków, jak również fakt odnalezienia w 2015 r. na pobliskim terenie szczątków w ramach prac prowadzonych przez b. Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Działania Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone na jesieni ubiegłego roku potwierdziły istnienie tajnych pochówków na terenie jednostki.
Tegoroczne działania, prowadzone od 10 kwietnia pozwoliły ujawnić 8 grobów (w tym kilka zbiorowych), w których znajdują się szczątki przynajmniej 15 osób. Trwają prace dokumentacyjne i ekshumacyjne, równolegle zaś prowadzone są szerokopłaszczyznowe prace poszukiwawcze. Obecny etap prac zaplanowano do połowy maja br. Działania prowadzone są we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.