Odzyskane wyroby z kości słoniowej skradzione z budynku Ministerstwa

Policjanci z Woli zatrzymali dwóch mężczyzn w związku z kradzieżą z włamaniem do budynku jednego z ministerstw. To efekt wielogodzinnych czynności operacyjnych i procesowych realizowanych przez funkcjonariuszy, którzy odzyskali wyroby z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków (CITES) eksponowanych na wystawie w budynku ministerstwa i zabezpieczyli inne przedmioty. Podejrzani usłyszeli zarzuty karne.

Do zdarzenia doszło w październiku br. W sprawie włamania do gabloty i kradzieży wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków eksponowanych na wystawie w budynku ministerstwa było prowadzone postępowanie przygotowawcze nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Ochota w Warszawie.

Ustalenia operacyjne i trwające wiele godzin czynności procesowe doprowadziły policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu z warszawskiej Woli do namierzenia i zatrzymania dwóch mężczyzn mających związek z tym przestępstwem. Pierwszy z mężczyzn w wieku 46-lat wpadł we wtorek, a do jego zatrzymania doszło w lokalu w dzielnicy Wola. Podczas przeszukania mieszkania policjanci ujawnili narkotyki, wagi elektroniczne, imitację odznaki policyjnej, przedmiot przypominający broń palną i nabój, telefony komórkowe, szereg przedmiotów mogących pochodzić z innych przestępstw oraz podrobione banknoty o nominale 50 złotych.

Kolejnego dnia w ręce policjantów wpadł drugi z mężczyzn, paser. Podczas przeszukania pomieszczeń należących do 49-latka policjanci znaleźli przedmioty wykonane z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków pochodzących z kradzieży z włamaniem w budynku ministerstwa. Tam też policjanci natrafili na inne przedmioty w postaci sprzętu elektronicznego, które zostały zabezpieczone.

Policjanci przeprowadzili szereg dalszych czynności, w tym oględziny zabezpieczonych przedmiotów. Komplet materiałów sprawy przekazali do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota w Warszawie, która wszczęła w tej sprawie śledztwo. W Prokuraturze podejrzani usłyszeli zarzuty karne, pierwszy z mężczyzn usłyszał zarzuty dotyczące kradzieży z włamaniem, posiadania środków odurzających i podrabiania pieniędzy natomiast drugi z mężczyzn usłyszał zarzut paserstwa.

Na wniosek prokuratora decyzją sądu podejrzany w wieku 46-lat został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Może mu za to grozić kara pozbawienia wolności na okres nie krótszy niż 5 lat, za paserstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

nadkom. Marta Sulowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.