Oszukiwali podając się za pracowników banku

Policjanci z otwockiej komendy zatrzymali pięciu podejrzanych o oszustwa tzw. ”na bankowca”. Mężczyźni dzwoniąc do pokrzywdzonych podali się za pracowników banku, a następnie nakłonili do zainstalowania oprogramowania, dzięki któremu uzyskali dostęp do ich telefonów. W ten sposób oszuści przejęli konta bankowe ofiar i zgromadzone na nich środki, a nawet zaciągnęli na nie kredyty. Ponadto jeden z zatrzymanych, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej próbował nakłonić policjanta do odstąpienia od czynności służbowych proponując mu korzyść majątkową w kwocie 40 000 złotych. Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych mężczyzn tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Otwoccy policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku. Drogą telefoniczną oszuści podają się za konsultantów banku i nakłaniają klienta do zainstalowania aplikacji. Dzięki tej metodzie są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego ofiary i zgromadzonych na nim środków, a nawet wziąć kredyt.

W połowie września bieżącego roku tak oszukane zostały dwie mieszkanki powiatu otwockiego. Jak wynika z relacji pokrzywdzonych, zadzwonił do nich mężczyzna ze wschodnim akcentem, który przedstawił się jako pracownik banku i powiedział, że była próba wzięcia kredytu na ich konta. Kobiety uwierzyły, że muszą zainstalować aplikację by uronić zgromadzone na rachunkach bankowych środki pieniężne i zastosowały się do wszystkich poleceń, jakie wydawali oszuści. Dzięki zainstalowaniu oprogramowania, przestępcy uzyskali dostęp do ich telefonów, a następnie kont bankowych. W ten sposób obciążyli rachunek bankowy jednej z pokrzywdzonych na kwotę 30 000 złotych, zaś rachunek drugiej na 60 000 złotych.

Funkcjonariusze powołani do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją przyjęli od pokrzywdzonych zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw oszustwa na ich szkodę i niezwłocznie podjęli czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawców.

W wyniku szeroko zakrojonej pracy operacyjnej oraz prowadzonych czynności procesowych ustalono osoby mogące mieć związek z tymi zdarzeniami. Łącznie na terenie Warszawy i Katowic zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku 26, 25, 23, 21 i 19 lat. Podczas przeszukania zajmowanych przez nich pomieszczeń mieszkalnych i ich pojazdów funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie 42 000 złotych, karty sim, telefony komórkowe, ruter, laptop, karty debetowe oraz atrapę pistoletu Glock. Ponadto w trakcie zatrzymania, jeden z podejrzanych, 25-latek chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej próbował nakłonić policjanta do odstąpienia od czynności służbowych proponując mu korzyść majątkową w kwocie 40 000 złotych. Cała piątka trafiła do cel na komendzie.

Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanym zarzutów dotyczących oszustwa, zaś 25-latkowi dodatkowo zarzutu próby wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności. Sąd Rejonowy w Otwocku aresztował wszystkich pięciu podejrzanych na okres trzech miesięcy. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zarówno za oszustwa jaki i za próbę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

mł. asp. Paulina Harabin

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.