Oszustwa „na policjanta”. Seniorka straciła oszczędności życia

Na skutek natychmiastowej reakcji policjantów z otwockiej komendy doszło do zatrzymania trzech mężczyzn w wieku 45, 39 i 25-lat na terenie Gdyni, Krakowa i Katowic. 45 i 39-latek są podejrzani o usiłowanie oszustwa „na policjanta”. Dzięki czujności pracowników banku, którzy zawiadomili funkcjonariuszy o podejrzanych operacjach, dwóch seniorów nie utraciło oszczędności o łącznej kwocie 100 000 złotych. Natomiast jedna z emerytek padła ofiarą oszustwa 25-latka. Kobieta uwierzyła, że bierze udział w tajnej akcji i straciła 27 000 złotych. Wszyscy trzej podejrzani już usłyszeli zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Policjanci podkreślają, że nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Złodzieje próbują oszukiwać swoje ofiary na różne sposoby. Jednym z takich sposobów jest podszywanie się pod kogoś zaufanego, np. funkcjonariusza Policji lub członka rodziny. Cel jest jeden, wyłudzenie pieniędzy.

W ciągu ostatniego miesiąca policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku otrzymali aż trzy zgłoszenia o oszustwach metodą „na policjanta”. W pierwszym przypadku do seniora zatelefonował mężczyzna. W trakcie rozmowy telefonicznej poinformował rozmówcę, że Policja prowadzi działania ukierunkowane na zatrzymanie oszustów i poprosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. Starszy mężczyzna gotów był wpłacić swoje oszczędności na wskazane przez oszusta konto i w tym celu udał się do banku, gdzie zlecił przelew. Jednak czujna pracownica placówki nabrała podejrzeń, co do realizowanej przez niego transakcji na kwotę 50 000 złotych. Zapytany przez nią, czy został zmuszony do wykonania przelewu, zaprzeczył. Wówczas pracownicy placówki poinformowali o swoich podejrzeniach policjantów. W rozmowie z funkcjonariuszami pokrzywdzony przyznał, że pieniące przekazał na pomoc w zatrzymaniu zorganizowanej grupy przestępczej. Wtedy zlecony przez niego przelew został cofnięty i pieniądze wróciły na jego konto. W podobny sposób została oszukana seniorka. Kobieta odebrała telefon od rzekomego funkcjonariusza, który tłumaczył, że jest na tropie przestępców posługujących się jej podrobionym dowodem osobistym. W związku z tym zaproponował, aby emerytka swoje oszczędności trzymane na kontach bankowych jak najszybciej wypłaciła i wpłaciła je na wskazane konto należące do funkcjonariusza Policji, jeśli nie chce stracić tych pieniędzy. Mężczyzna wywierał presję na pokrzywdzonej, a nawet groził jej konsekwencjami za odmowę współpracy. Ponadto zapewniał kobietę, że gotówka wróci na jej konto po zatrzymaniu sprawców. Tu po raz kolejny zdecydowana reakcja pracownika banku nie zawiodła. O całym zajściu zostali poinformowani funkcjonariusze, którzy natychmiast pojawili się na miejscu, jeszcze przed wykonaniem przelewu, co uchroniło zaoszczędzone pieniądze kobiety. Niestety, jedna emerytka przekazała fałszywemu policjantowi 27 000 złotych. Mężczyzna przekonał seniorkę, że pieniądze zgromadzone na jej kontach bankowych są zagrożone. Dodał, że policja prowadzi działania mające na celu złapanie oszustów, którzy chcą wykraść jej oszczędności. Kobieta uwierzyła osobie podszywającej się pod policjanta i wpłaciła swoje oszczędności na rzekomo bezpieczne konto bankowe. Fałszywy policjant zapewniał seniorkę, że po zakończonych działaniach odzyska ona swoje oszczędności. Niestety, tak się nie stało. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał z nią już ponownego kontaktu.

Otwoccy policjanci natychmiast podjęli czynności w sprawie tych oszustw. W wyniku szeroko zakrojonej pracy operacyjnej oraz prowadzonych czynności procesowych ustalono osoby mogące mieć związek z tymi zdarzeniami. Łącznie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 45, 39 i 25-lat na terenie Gdyni, Krakowa i Katowic.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie 45, 39 i 25-latkowi zarzutów dotyczących oszustwa. Sąd Rejonowy w Otwocku aresztował wszystkich trzech podejrzanych na okres trzech miesięcy. Teraz grozi im od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Po raz kolejny przypominamy i ostrzegamy:
– policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie dzwonią z takim żądaniem;
– policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. W przypadku odebrania takiego telefonu możesz być pewien, że dzwoni oszust;
– nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, czy haseł;
– po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu;
– o zdarzeniu poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

mł. asp. Paulina Harabin

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.